Německo: Generál kandiduje za AfD. A zažívá peklo

14.08.2019 12:21

V Německu je prý veřejným tajemstvím, že jednou ze skupin, která se nejrazantněji rozchází s Angelou Merkelovou a její politikou v CDU, jsou vojáci. Citelnou ránu kancléřčině prestiži udělil nejnověji generál letectva Joachim Wundrak. Tento někdejší křesťanský demokrat dnes kandiduje na primátora města Hannover za protiimigrační AfD.

Německo: Generál kandiduje za AfD. A zažívá peklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto

O Wundrakově kandidatuře na post primátora informovala AfD na konci července.

Anketa

Jaký máte názor na Jaroslava Foldynu?

hlasovalo: 16058 lidí

Tříhvězdičkový generál ve výslužbě teď musí čelit tlaku svých bývalých kolegů. Brigádní generál Klaus Wittmann se rozhodl bývalému kolegovi napsat otevřený dopis, ve kterém mu klade sugestivní otázky kalibru: „Opravdu si uvědomujete, s kým jste teď ve spolku?“ Připomíná Wundrakovi například, že jeho spojenci se ošklivě vyjadřují o uprchlících a „tendenčně prezentují statistiky trestných činů“. Dopis dal k dispozici deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, který mu následně dal náležitou publicitu.

Generál Wittmann rovněž kritizoval některé nápady z programu svého kolegy. Jako „extrémně zpátečnické“ vidí například úvahy o zavedení povinné vojenské služby.

Wundrak, šest let člen CDU, se měl stát členem parlamentní AfD na začátku roku 2018. Nějakou dobu ale své členství tajil, protože v té době stále ještě působil jako aktivní voják. V rozhovoru pak naznačil, že se obával represí, které by jej jako člena AfD od vedení armády čekalo.

Za to se mu jeho kolega Wittmann posmíval: „Mohl jste mít strach pouze z toho, že se ocitnou v ohrožení vaše kohoutky od paní ministryně.“

VÍCE NĚMECKY ZDE

Alternativa pro Německo má ve funkcích hned několik bývalých vysokých důstojníků. Například plukovník Georg Pazderski, účastník několika zahraničních misí, je předsedou klubu AfD na radnici v Berlíně. Bývalý štábní plukovník Rüdiger Lucasen je dokonce poslancem ve Spolkovém sněmu. V jednom ze svých vystoupení v náznacích upozorňoval zklamané vojáky, že AfD pro ně může být dobrou volbou.

Politici z jiných stran zatím moc nevědí, jak se k tomuto fenoménu postavit. Annegrit Kramp-Kerenbauerová, předsedkyně vládní CDU a vyhlédnutá nástupkyně Angely Merkelové, nedávno tweetovala: „Tak kdy přijde to povstání generálů?“ Pak vysvětlovala, že šlo o žert.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura v ráži: Kalousku! Hřibe! Silný slovník. Jde o Koněva

20:37 Okamura v ráži: Kalousku! Hřibe! Silný slovník. Jde o Koněva

Předseda SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vložil do sporu o poškozený památník Kon…