Německo: K čemu to tam směřuje? Jasná čísla a zprávy o novinářích

15.01.2020 11:17

Ekologie v Německu byla tématem rozhovoru novináře Daniela Kaisera s Pavlem Štruncem na Info.cz. Například jak v Německu mezi novináři převládá levicové myšlení. „Ještě mnohem víc než v České televizi,“ rýpl si Kaiser. Podle něho bude otázka, zda budou Němci ochotní platit kvůli ekologii více za benzín a naftu. Dle průzkumů moc ne. A dotkl se i jaderné energie. Česko podle něho může doplatit na to, že vláda Andreje Babiše zastavila tendr na dostavbu Temelína.

Německo: K čemu to tam směřuje? Jasná čísla a zprávy o novinářích
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Novinář Echo24 Daniel Kaiser

Jako první téma zvolil Štrunc písničku dívčího sboru z Dortmundu, ve které zaznělo, že „babička je ekologické čuně“, a ptal se, proč ji zpívaly. „Vedli je k tomu jejich manažeři, zaměstnavatelé, možná i rodiče,“ mínil Kaiser s tím, že se jednalo o tzv. střední generaci, která je v Německu hodně uvědomělá. Prý až tak, že když se od těchto názorů odchýlí, tak už budou za obdivovatele Hitlera, což Kaiser označil za nadsázku, ale ne velkou. „Prostě tak, že integrace v EU má být více než méně, je dobré, když naředíme ‚bioněmce‘ uprchlíky, protože tím odčiníme vinu za 2. světovou válku, teď vlastně ten největší hit je boj proti emisím,“ pravil novinář s tím, že i mít věcné námitky, když je vlna veder a je vysvětlována změnou klimatu, vás mohou posunout v očích společnosti na „pravý okraj“.

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 18797 lidí

Kaiser to ilustroval na případu komika, který na soukromém vystoupení zažertoval, že fundamentalismus Grety Thunbergové může napáchat větší škody než klimatická změna, a vyslovil větu v přibližném znění: „Co je ale lidský život proti vyšším ideálům?“ Jeden novinář pak napsal text, ve kterém tvrdil, že dotyčný komik srovnal Thunbergovou s Hitlerem a Stalinem, ačkoliv tato jména ve vystoupení vůbec nezazněla. A začal hon na čarodějnice, hlavně na sociálních sítích. Dotyčný komik si pak musel posypat hlavu a tvrdit, že takové přirovnání ho nikdy nenapadlo. „Trochu mi to připomíná, jak někdo chodil na StB a říkal: Já opravdu nepáchám nic proti socialismu,“ dodal Kaiser.

Také si postěžoval, že zpravodajství v Německu také jde jen jedním ideovým směrem. „Ještě mnohem víc než v České televizi,“ rýpl si Kaiser. Prý je to i doloženo průzkumem, ve kterém se asi 36 % německých novinářů přiznalo k volbě Zelených, socialisty z SPD volilo 25 %, což dohromady dává 60 %. Skutečné preference přitom u SPD a Zelených činily přibližně 30 %. Z čehož Daniel Kaiser odvodil, že socialisticko-zelené tendence u novinářů jsou dvakrát tak silné než u obyčejné populace Německa. Dodal, že tento průzkum je ovšem starý 15 let, v novějším největší procento novinářů není nakloněno žádné straně, ale hned za těmito asi z 35 % následují Zelení a SPD.

Kaiser také komentoval mezigenerační konflikt, řka, že ne všichni senioři v Německu se mají dobře, ale mladí se místo na pomoc seniorům soustředí spíše na pomoc žadatelům o azyl. Dodal, že pozice, které ještě v 80. letech zastával Helmut Kohl, jsou posledních 10 let už považovány za polonacistické. Kohl dle Kaisera chtěl tehdy zastavit migraci z Turecka, a dokonce motivovat gastarbeitery, aby se vraceli. Za což by dnes podle novináře už kdokoliv, kdo by to navrhl, dostal na čelo namalovaný hákový kříž.

Fotogalerie: - Za klima a sněhuláky

Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...

Štrunc se věnoval i zdražování v Německu. Daniel Kaiser uvedl, že i když se nesplnily původní sliby, že odstup od jádra a zezelenání energetiky bude mít zanedbatelný vliv na cenu, tak to nepoškodilo CDU, která reformy zaváděla a Němci zdražení skousli. „Ale teď je otázka, jestli když se bude takhle uměle zdražovat dál, jestli ten klid a smír v populaci bude pokračovat. Jsou průzkumy staré několik měsíců, ze kterých vyplývá, že asi polovina Němců je ochotná akceptovat zdražení některých věcí ve svém životě, aby pomohli zpomalit tu klimatickou změnu, ale jsou to takové věci, ze kterých méně teče krev. Třeba by jim tolik nevadilo zdražení letenek na vnitrostátních letech. Ale když se mluví o benzínu nebo o naftě, že by měly nějak citelně zdražovat, tak tam ta podpora dramaticky padá na 20 % až 30 %.“

Moderátor se zeptal, zda se Němci snaží šířit své cíle i v rámci Evropy a Kaiser tvrdil, že ano, protože kdyby v okolních zemích vše zůstalo levné, tak by si Němci podřezávali větev. Novinář dodal, že Evropská unie je nastavena výhodně pro Německo, ale nevýhodně pro jižní křídlo. Jeden německý ekonom prý spočítal, že když by nebyla společná měna, tak by německá marka byla o 20 % až 25 % silnější než nyní euro, což by mělo negativní vliv na německý export.

Dle Kaisera nejsou Němci v odporu proti jádru tak silní jako Rakušané, ale ke zdražení jádra a zabránění výstavby nových bloků může dojít přes EU a taxonomii, kde některá odvětví průmyslu budou „oznámkována“ hůře než jiná s cílem, aby neměla takový přístup k získání financování. Kaiser zopakoval známý fakt, že jaderná energie neprodukuje emise, ale dodal, že v Německu zelené hnutí vznikalo právě na strachu z jaderných zbraní a technologie. „Mně to přijde hrozně zajímavé, oni potlačují to kritérium těch skleníkových emisí a najednou nejde o ty emise, ale mluví obecně o udržitelných zdrojích, kam se schová všechno, i emise a strach z jádra. A tam už najednou ta jaderná energetika může spadat.“ Dodal, že je otázka, kde nakonec jaderná energie skončí, zda mezi tzv. ekologickými, nebo mezi neutrálními, či dokonce na černé listině špinavých technologií.

„Tady se nám může jako ČR vymstít, že současná vláda i předchozí vláda, obě vlády, kde seděl Andrej Babiš a předtím ji řídil Bohuslav Sobotka, tak v roce 2014 zastavily ten tendr na dostavbu Temelína a to je prostě pět let, které to mohlo běžet. A ten čas nám může dost citelně chybět,“ varoval závěrem novinář Daniel Kaiser.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

15:34 Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

Koronavirus v Číně zahubil už 41 lidí a bohužel se šíří po kontinentech. Nakažené občany hlásí vlády…