Německo: Koupím osm aut, nacpu do nich bomby..., těšil se podnikavý Syřan. Policisté byli potrestáni za ošklivé slovo

03.01.2017 8:35

Podle informací německého bulvárního deníku Bild plánoval osmatřicetiletý Syřan v Burbachu ve spolkové zemi Sársko teroristický útok. Hrůza teroru je tak lidem stále blíž. Údajně plánoval nakoupit několik vozů, do kterých chtěl napěchovat 400 až 500 kilogramů výbušnin, a posléze je odpálit na rušných místech.

Německo: Koupím osm aut, nacpu do nich bomby..., těšil se podnikavý Syřan. Policisté byli potrestáni za ošklivé slovo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

„Teror přichází stále blíž,“ zahajuje svůj článek Bild. Speciální policejní jednotka v sárském Burbachu zatkla osmatřicetiletého Syřana podezřelého z toho, že měl připravovat teroristický útok s pomocí výbušnin umístěných v automobilech. Informace o plánovaném útoku získal Spolkový kriminální úřad.

Z plánování útoku je podezřelý Hassan A., kterému byl přiznán azyl. Do Německa dorazil v roce 2014 v jedné z migračních vln. Od srpna 2016 žije s dalšími azylanty v Burbachu. Hassan byl podle informací policie v kontaktu s Islámským státem a měl k dispozici až 180 tisíc eur na koupi vozů, které plánoval později odpálit s pomocí výbušných zařízení. „Plánoval koupit osm vozidel, každé za 22 500 eur, a do každého z nich hodlal umístit 400 až 500 kilogramů výbušniny. Takovéto vozidlo chtěl zaparkovat na místo s velkou koncentrací lidí,“ píše deník.

Celý článek v němčině naleznete zde.

Sárský ministr vnitra Klaus Bouillon pochválil policii za rychle a skvěle provedenou práci. Podezřelý muž byl zatčen a lokalizován během několika hodin. Zdá se, že Syřan pochází původně z Damašku, kde před válkou provozoval kadeřnictví. V tuto chvíli sedí ve vazbě. Muž přiznává, že byl v kontaktu s Islámským státem, ale odmítá, že by plánoval teroristické útoky v Německu. Peníze, které měly údajně sloužit k nákupu vozů, chtěl podle vlastních slov poslat rodině do Damašku, aby jí pomohl v těžkých časech.

Anketa

Podporujete vstřícnou politiku Miloše Zemana vůči Číně?

85%
hlasovalo: 7979 lidí

Německá média i politici si obecně pochvalují, že policie dokázala při silvestrovských oslavách zabránit tomu nejhoršímu a v celé zemi tak proběhlo vítání nového roku poklidně a důstojně. Jak však zmiňuje bavorský deník Augspurg Allgemeine, rozhodně to neplatí pro celé Německo. Přímo ve Svobodném státě Bavorsko spáchali mladí migranti ze zemí Blízkého východu několik trestných činů, které silvestrovské oslavy posunuly do jiného světla.

„Jako nejbrutálnější se jeví násilný útok iráckého migranta, který pobodal kapesním nožem svého syrského kolegu v Augšpurku ve čtvrti Oberhausen. K obdobné situaci došlo v jednom ze zdejších parků. Na diskotéce v centru města potom nechali vzpomenout na loňské oslavy v Kolíně nad Rýnem tři mladí Afghánci, kteří obtěžovali dvě osmnáctileté dívky. Osahávali je na hýždích a dožadovali se sexuálního styku,“ referuje list.

K šokujícímu incidentu došlo také v jedenáctitisícovém Gaimersheimu, který leží asi osmdesát kilometrů od Augšpurku. Podle deníku Rheinische Post se ve zdejším supermarketu zapálil devatenáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu. Mladík si koupil benzín na čerpací stanici, kterým se později zapálil přímo před zraky zkoprnělých kupujících. Motiv jeho činu zatím není policii známý, ale vyšetřovatelé u muže našli nůž. Údajně však s ním nikoho neohrožoval.

V samotném Kolíně nad Rýně proběhly silvestrovské oslavy v klidu, byť to bylo způsobeno zejména nadstandardním nasazením policie. Ta kontrolovala totožnost asi tisíce mužů ze severní Afriky, kteří se do Kolína dopravili vlakem. Mnozí z nich byli zadrženi a posláni vlakem zpátky, odkud přijeli. Policie po zkušenostech z loňska ani neskrývala, že podezřelé si vytipovala podle jejich rasového původu.

Tuto praxi však ostře kritizují levicoví politici ze strany Zelených. Policisté na Twitteru použili pro skupinu zadržených osob název „Nafris“, což považují Zelení za diskriminační. V prvé řadě se ale pozastavují nad tím, proč policisté apriori kontrolovali totožnost osob na základě jejich rasového původu. S tímto názorem souhlasí ve svém příkladně politicky korektním komentáři i šéfredaktor deníku Süddeutsche Zeitung Heribert Prantl. „Kontroly jsou nutné, ale používat taková slova je nevhodné.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…