Německo: Turisté ruší zájezdy do míst, kde uspěla AfD

07.09.2016 11:38

Volební úspěch protiimigrantské Alternative für Deutschland (AfD) v Meklenbursku – Předním Pomořansku má vedle hojně diskutované blamáže CDU a možného konce kancléřky Angely Merkelové v politice další zajímavý aspekt. Vzestup AfD prý ohrožuje zdejší cestovní ruch.

Německo: Turisté ruší zájezdy do míst, kde uspěla AfD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rybářská loď, ilustrační foto
reklama

Přímořská letoviska na pobřežním ostrově Usedom přitom každoročně lákají díky svým plážím miliony turistů. Podle The Huffington Post sem v loňském roce přijelo na dovolenou asi 5,1 milionů turistů. To se však prý může změnit vzhledem k tomu, že v této oblasti Meklenburska – Předního Pomořanska získala AfD dokonce 32 %. „Tento volební výsledek považuji z hlediska rozvoje cestovního ruchu za nešťastný,“ říká ředitelka společnosti pro cestovní ruch Dörthe Hausmann.

Závratný volební zisk AfD v této spolkové zemi podle mluvčího Asociace cestovního ruchu Meklenbursko – Přední Pomořansko Tobiase Woitendorfa „vyděsil“ mnohé turisty. „Skutečně známe případy, kdy turisté raději zrušili své zarezervované ubytování. Nejde sice o nějak zvlášť vysoké číslo, ale my tento vývoj rozhodně bereme vážně.“ Svoji plánovanou dovolenou v Müritz zrušil na protest proti „šířícímu se rasismu“ například předseda Ústřední rady muslimů Aiman Mazyek.

Celý text v němčině najdete ZDE.

Podobně se zachovalo podle Dörthe Hausmann i několik dalších turistů, kteří chtěli strávit pár dní na ostrově Usedom. „Až budoucnost nám ukáže, jaký dopad bude mít výsledek voleb na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu,“ tvrdí Dörthe Hausmann, k jejímuž názoru se přidává také mluvčí Woitendorf. „Pohostinství a strach z cizinců spolu prostě nejdou dohromady. Samozřejmě, že silná podpora pravicových populistů některé turisty vyvedla z míry.“

Prokazatelným způsobem podle Woitendorfa utrpěl cestovní ruch v Drážďanech, kde na konci roku 2014 vzniklo hnutí PEGIDA. „Do Meklenburska – Předního Pomořanska sice nejezdí tolik zahraničních turistů jako do Drážďan, ale i samotný úbytek německých turistů by znatelně pocítilo. V samotném Meklenbursku – Předním Pomořansku v loňském roce strávilo aspoň jednu noc 29,5 milionů turistů, což představuje nárůst v porovnání s předchozím rokem o 4,6 %.“

Woitendorf věří, že pozitivní trend bude pokračovat navzdory vzestupu AfD. Varuje ovšem, že pro cestovní ruch bude představovat tato skutečnost značnou výzvu. Příjmy z cestovního ruchu ve výši 5,1 miliardy eur za rok se podílí na celkovém HDP této spolkové země z deseti procent a přibližně 173 000 lidí je přímo či nepřímo existenčně závislých na cestovním ruchu. V roce 2014 Meklenbursko – Přední Pomořansko vykazovalo 18 000 přenocování na 1000 obyvatel, což je nejvíce ze všech spolkových zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …