Německo porušuje pravidla EU. Ale asi se nic nestane

26.05.2025 10:42 | Zprávy

Evropská unie si nastavila pravidla pro fungování energetiky. Jenže Německo tato pravidla obchází. Server Politico k tomu poznamenal, že se Německo vlastně chová nelegálně. A možná se bude v rozporu s dohodnutými pravidly chovat ještě dlouho. Otázkou je, zda Němce někdo potrestá.

Německo porušuje pravidla EU. Ale asi se nic nestane
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eurobankovka v detailu

„EU stále více obchází svá vlastní pravidla a dává Německu prostor k vyjednávání navzdory obavám, že Berlín znevýhodňuje ostatní,“ těmito slovy server Politico uvedl text, v němž se také uvádí, že má na mysli nedovolenou státní podporu domácím firmám, která pokřivuje volný trh. Vláda Friedricha Merze hodlá německým firmám pomoct v boji s vysokými cenami elektřiny.

Anketa

Bude-li vládu sestavovat hnutí ANO, kterého partnera v ní chcete vidět nejvíce?

32%
0%
3%
0%
hlasovalo: 19993 lidí
V boji, který má své kořeny v rozhodnutí někdejší kancléřky Angely Merkelové, která se rozhodla postupně vypnout jaderné elektrárny, nechat Německo přejít na zelenou energii, a než se to podaří, kupovat levný zemní plyn v Rusku.

Státní podpora domácích firem je v EU zakázaný proces, ale Německu zřejmě projde. „Nikdo doopravdy nevěří, že se Brusel postaví proti moci Berlína. … Němci mají tendenci si nakonec prosadit svou (i když v interní zprávě připouštějí, že pravděpodobně porušují zákon),“ upozornil server Politico.  

Vláda kancléře Merze by mohla nechat energeticky náročné provozy zaplatit jen část ceny elektřiny. Druhou část by doplatila vláda. Do roku 2030 by to prý kabinet v Berlíně mohlo vyjít na 10 miliard. „Pro odvětví, která se potýkají s problémy, by to však mohlo být záchranou,“ doplnil k tomu server Politico.

Server Deutsche Welle připomněl, že lidé z průmyslového sektoru žádali o nižší ceny elektřiny již před únorovými předčasnými volbami do parlamentu.

Najdou se však lidé, kteří odmítají nad touto situací přivírat oči.

„Brusel to bez boje v žádném případě nedovolí,“ řekl Oliver Bretz, který vede kancelář Euclid Law a mimo jiné radí rumunské asociaci energeticky náročného průmyslu.

„Pravidla pro státní podporu máme z nějakého důvodu – jinak ohrožujeme vnitřní trh,“ řekl jeden diplomat EU, kterému byla udělena anonymita, aby mohl hovořit otevřeně. „Nemyslím si, že si teď můžeme dovolit nejednotu, takže doufejme, že EU zareaguje.“

Už proto, že kdyby EU v nedovolené podpoře ustoupila Němcům, v budoucnu by něco podobného mohli zkoušet Francouzi a různí další občané EU.

Server Politico připomněl, že od časů covidové krize jsou pravidla nedovolené podpory ohýbána stále víc. Bruselské kruhy vidí, že zaostávají za Spojenými státy i za Čínou a snaží se ztrátu alespoň nějak dohnat.

Deutsche Welle upozornil, že v roce 2023 se ceny průmyslové elektřiny v USA pohybovaly kolem 7 eurocentů za kilowatthodinu, uvádí německý think tank Ifo Institute, a v Číně kolem 8 centů. V Německu však průmyslové firmy platí kolem 20 centů, uvádí IFO.

Proto se snaží pravidla upravit.

Koncem června Brusel představí nová pravidla pro posuzování plánů zemí na dotování průmyslu. Podle serveru Politico se očekává, že aktualizované pokyny usnadní vládám podporu projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie a rozvoj nově vznikajících technologických odvětví šetrných ke klimatu. Další iniciativy budou pravděpodobně následovat. 

„Vzhledem k tomu, že otázka pomoci energeticky náročným odvětvím je na programu již mnoho let, se zdá nepravděpodobné, že by se jednalo o nejepičtější bitvu mezi Německem a komisí,“ uvedl Ulrich Soltész, partner pro antimonopolní právo v německé advokátní kanceláři Gleiss Lutz.

Nedávná data EU ukazují, že Německo se v cenách elektřiny pro spotřebitele mimo domácnosti umístilo na třetím místě v rámci evropské sedmadvacítky.

Anketa

Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?

hlasovalo: 25006 lidí
Andreas Fischer, expert na energetickou a klimatickou politiku z Německého ekonomického institutu (IW), se sídlem v Kolíně nad Rýnem, řekl DW, že „z pohledu spotřebitele je široce pojatá úleva pozitivní“.

Nabízí se však otázka, jak dlouho bude vláda v Berlíně schopna elektřinu dotovat.

Agentura Bloomberg před časem upozornila, že faktická závislost Německa na získávání energie ze zemního plynu v budoucnu pravděpodobně vzroste, což v konečném důsledku znamená, že ceny elektřiny zůstanou vysoké.

Leonhard Probst z německého Fraunhoferova institutu pro solární energetické systémy ve Freiburgu se však obává, že nižší ceny elektřiny mohou snížit motivaci firem k efektivnějšímu využívání elektřiny.

A kriktické názory nevyslovuje sám.

„Plošné snížení cen elektřiny je v rozporu s potřebami systému založeného na obnovitelných zdrojích energie,“ oznamenala Swantje Fiedlerová, vědecká ředitelka Fóra pro ekologicko-sociální tržní ekonomiku.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Filip Turek byl položen dotaz

Program

Jak by motoristé řešili problémy jako je třeba drahota, nedostupnost bydlení, nízké mzdy, klesající životní úroveň, zastaralé školství? A co byste označili za tři hlavní problémy, které je třeba vyřešit? Přiznám se, že o vás občas slyším, ale zatím jsem jen pochopila, že vám jde hlavně o záchranu au...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Asi se nic nestane?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 26.05.2025 11:20:13
Ne asi, ale zcela jistě se nic nestane. EU se totiž dělí na ty, kteří žádná pravidla dodržovat nemusí a Brusel mlčí a na ty, kteří jsou neustále šikanováni, kontrolováni a trestáni pod sebemenší záminkou. Schválně, do jaké skupiny patří Německo a do jaké my?

|  12 |  0

Další články z rubriky

Mocná síla z ČR vydala výzvu, která nepotěší Ukrajinu

12:50 Mocná síla z ČR vydala výzvu, která nepotěší Ukrajinu

Agrární komora ČR a Potravinářská komora ČR volá po přísnějších pravidlech pro dovoz zemědělských pr…