Německý cirkus po zvolení Trumpa. Vypadalo to, že EU uvalí sankce na USA, nad Bílým domem ustaví bezletovou zónu a na trůn dosadí Clintonovou, vzpomíná historik Schnur

09.01.2017 21:20 | Zprávy

Historik, sociální psycholog a publicista Petr Schnur se na serveru ČasopisArgument.cz rozepsal o současné krizi evropské integrace a politiky, o jejích dalších souvislostech a hlavně o otaznících nad budoucností Evropy ve světě.

Německý cirkus po zvolení Trumpa. Vypadalo to, že EU uvalí sankce na USA, nad Bílým domem ustaví bezletovou zónu a na trůn dosadí Clintonovou, vzpomíná historik Schnur
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Politický úpadek ještě nemusí znamenat civilizační propad, pokud existuje dostatek sil schopných regenerace. Dává nám dnešní realita důvod k optimismu? Nebo zažíváme v okamžiku zdánlivého triumfu okcidentu, Západu, začátek jeho exitu z aktivní, vůdčí role světových dějin?“ zeptal se Schnur. Podle jeho slov mnohé naznačuje, že by se nemuselo jednat o krizi, ale o labutí píseň Evropy, která se po rozpadu východního bloku sama postupně vmanévrovala do pozice poslušného poskoka, výkonného orgánu amerických geopolitických zájmů, a tím zahodila jedinečnou historickou šanci. „V tomto okamžiku lze pouze konstatovat trendy a možnosti, jistotu máme jednu: Evropa a svět se nacházejí na hraně a je otázkou, na kterou stranu sklouznou,“ zmínil Schnur. 

„EU, tato etatisticko-byrokraticky koncipovaná nadnárodní instituce na ochranu ‚finančních trhů bez hranic‘, nepřinesla postupnou integraci tam, kde by to bylo smysluplné a funkční, ale dirigisticky oktrojované ekonomicko-politické glajchšaltování členských nebo asociovaných zemí. Důvod této strategie, jejíž kořeny vězí již v Maastrichtské smlouvě, je evidentní,“ dodává Schnur. Národní ústavně-právní pořádky se staly terčem unijního práva, dodává. „Tento proces převodu kompetencí do Bruselu proběhl ve vší tichosti, zcela nespektakulárně a z hlediska eurokratů maximálně efektivně,“ tvrdí také. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…