Německý expert na Afghánistán promlouvá: Chodí k nám negramotové z venkova. Začleňujeme lidi, kteří přišli ze středověku

14.10.2017 15:49

Expert na Afghánistán Reinhard Erös poskytl rozhovor německému deníku Wochenblatt, ve kterém kritizuje kancléřku Angelu Merkelovou za její přistěhovaleckou politiku. Zároveň také tvrdí, že v Afghánistánu žije mnoho vzdělaných mladých lidí, ale do Německa odjíždějí hlavně ti negramotní.

Německý expert na Afghánistán promlouvá: Chodí k nám negramotové z venkova. Začleňujeme lidi, kteří přišli ze středověku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Z těchto archů se uprchlíci učí francouzsky

Lékař a politolog Erös stojí za charitativní iniciativou „Kinder für Afghanistan“, v rámci které se za posledních šestnáct let zasadil o postavení více než třiceti škol v Afghánistánu. Podle jeho názoru v Afghánistánu nepanuje tak problematická bezpečnostní situace, aby z této země muselo do Německa přicházet tolik lidí. „Jedná se hlavně o mladé lidi bez perspektivy. Mnozí z nich však pochopili rozhodnutí kancléřky Merkelové jako pozvánku do Německa, které považuji za ráj,“ vysvětluje.

Afghánští uprchlíci se od těch syrských, dle poznatků Eröse, značně liší. „Devadesát procent z těch 220.000 příchozích Afghánců jsou mladí muži. Přitom v Afghánistánu neprobíhá válka jako v Sýrii, lidí tam umírají spíš v důsledku nepravidelných útoků. Za rok tak zemřelo asi 2500 lidí. Kábul rozhodně není Aleppo,“ konstatuje znalec afghánských poměrů a rozebírá dále bezpečnostní situaci v zemi do větších podrobností.

Celý text v němčině je ZDE.

„Však se také 4000 Afghánců z Německa už dobrovolně vrátilo zpět domů. Dostanou na ruku 600 až 1000 eur a můžou doma začít znovu. Když naše úřady deportují osm afghánských zločinců, média hned spustí tyjátr, jak je ihned po přistání Tálibán zavraždí. Přitom Tálibán většinou na své lidi neútočí a v ohrožení života jsou hlavně lidé ze Západu. Minimálně třicet procent zabitých obyvatel Afghánistánu mají na svědomí Američané a vojáci z jejich vlastní země,“ dodává expert.

Redaktor deníku Wochenblatt dále poukazuje na četnou trestnou činnost a dotazuje se, jak je tomu v Afghánistánu. „Kdo znásilní ženu nebo dítě, tak je zabit manželem nebo otcem. Krevní msta je součástí kmenového uspořádání zejména afghánského venkova. Ve městech je potom situace odlišné. Tam žije i mnoho vzdělaných mladých lidí. Ti však do Německa nechodí. Ostatně kolem 50 % příchozích Afghánců neumí číst ani psát. Nevědí vůbec nic o světě kolem sebe,“ přidává odborník.

Vzhledem k tomu je Erös velmi skepticky k jejich šancím se v Německu úspěšně integrovat. „Integrace desítek tisíc mladých nevzdělaných mužů, kteří přicházejí ze středověké kultury, je skutečně tvrdý oříšek,“ soudí Erös a kritizuje rozhodnutí kancléřky Merkelové otevřít hranice země. „Myslel jsem, že se její rozhodnutí coby vědkyně řídí hlavou. Nečekal jsem, že by to mohla udělat. Bohužel se tak stalo,“ uzavírá zklamaně Erös.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …