Německý ministr vnitra imigrantům: Ne, nejezděte do Německa. Varuji vás

02.02.2016 10:10

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere na oficiální návštěvě Afghánistánu varoval zdejší obyvatele před cestou do Německa a sdělil jim, že jejich snaha o případné získání azylu v jeho zemi nebude úspěšná.

Německý ministr vnitra imigrantům: Ne, nejezděte do Německa. Varuji vás
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Multikutli společnost kolem stanice metra Chateau Rouge

De Maizière přijel do Kábulu proto, aby společně se zdejší vládou vypracoval funkční mechanismy pro zamezení migrační vlně směřující z Afghánistánu do Německa. Připomněl přitom, že v loňském roce se počet žádostí o azyl podaných Afghánci zvýšil v porovnání s rokem 2014 patnáctinásobně a celkem v současné chvíli německé úřady evidují 150 000 žádostí. Afghánci tvoří po Syřanech druhou největší skupinu uprchlíků v Německu. „Převaděči slibují neinformovaným lidem, že je v Německu čeká ráj na zemi. Víme však, že mnozí neopouštějí svoji zemi jen kvůli pronásledování a těm azyl neudělíme,“ prohlásil německý ministr vnitra.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Včera přímo v Kábulu de Maizière řekl, že ekonomičtí migranti z Afghánistánu nejsou v Německu vítáni. „Neexistuje pro vás žádná záruka zaměstnání, získání bydlení nebo práva na pobyt v naší zemi. Cesta do Evropy je nebezpečná a neměli byste věřit těm, kdo šíří všechny ty nepravdivé zvěsti,“ konstatoval ministr, ale zároveň zmínil, že bezpečnostní situace v Afghánistánu není ideální. „Na druhou stranu je v této zemi celá řada skutečně bezpečných oblastí, kde mohou vracející se migranti žít bez obav o svůj život. Němečtí vojáci i NATO ve vaší zemi zůstanou tak dlouho, jak jen to bude nezbytné, aby bylo zabráněno dalšímu exodu Afghánců.“

Ministr také avizoval, že se Německo při snaze motivovat neúspěšné žadatele o azyl pocházející z Afghánistánu možná rozhodne vyplácet jim na „odchodnou“ určitý finanční obnos. V současné době mohou pouze požádat o pokrytí nákladů vynaložených na cestu domů. Podle odhadů německých úřadů má právo získat azyl v Německu méně než polovina stávajících afghánských migrantů. Návštěva německého ministra vnitra je chápána jako potvrzení snahy kancléřky Angely Merkelové dostát svému slibu snížit současných 1,1 milionů uprchlíků, kteří do Německa přišli v loňském roce. Samotná Merkelová se na jejich adresu vyjádřila v tom smyslu, že se po skončení války většina uprchlíků jistě vrátí zpět do svých domovů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tupí a blbí příznivci Zemana. Hutka zpívá. A další umělci také

8:08 Tupí a blbí příznivci Zemana. Hutka zpívá. A další umělci také

Písničkář Jaroslav Hutka složil další protestsong o svém neoblíbeném tématu, Miloši Zemanovi. Propír…