Německý prezident pronese projev k lidem své země. Vážná slova padnou k uprchlíkům

24.12.2015 12:25

Německý prezident Joachim Gauck ve svém vánočním poselství poděkoval Němcům za nápomocný přístup během současné uprchlické krize. Podle něj jeho národ ukázal lidskost, informovala ČTK o Gauckově poselství. Jeho obsah je už znám, ačkoliv odvysíláno bude v až pátek na Boží hod.

Německý prezident pronese projev k lidem své země. Vážná slova padnou k uprchlíkům
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck

„Vy všichni jste se stali tváří vřelé a lidské země,“ říká v poselství německý prezident, podle něhož Němci ukázali, ať už dobrovolně, nebo v rámci práce, co v nich je. Tedy dobrá vůle, profesionalita a také umění improvizace. „A jsme svědky toho, že jedinci i společnost mohou stále objevovat a růst,“ dodal Gauck, podle kterého může náš západní soused rozpoznávat výzvy, které přijímá a které údajně i zvládne.

Podle spolkového prezidenta tam, kde úřady narážejí na svá omezení, přicházejí spontánně a samozřejmě občané, aby běžence přivítali. „Tisíckrát jste přinesli jídlo a pití, přikrývky a oblečení, organizovali jazykové kurzy a nabídli podporu úřadům,“ říká v poselství s tím, že podle něj Němci mnohokrát učinili vše, co je v jejich silách, a to jak policisté, tak úřady, školy i školky.

Letos bylo obtížné nechat se unést vánoční atmosférou

Gauck zároveň považuje uprchlickou krizi, během které do Německa přišlo v letošním roce milion žadatelů o azyl, za mimořádně velkou výzvu, a tak by rád viděl, kdyby se řešení problémů, které s běženeckou problematikou souvisejí, hledalo demokratickými způsoby. „Jedno je však jisté. Násilí a nenávist nejsou legitimním prostředkem debat, žhářství a útoky na bezbranné lidi si zaslouží naše opovržení a potrestání,“ upozorňuje.

Německý prezident je dále přesvědčen, že občané i jejich zvolení zástupci naleznou taková řešení, která budou odpovídat etickým normám Německa a která neohrozí sociální soudržnost země. Zároveň podle něho nesmějí zapomínat ani na tíseň běženců a rovněž přiznává, že v závěru letošního roku je obtížné nechat se unést vánoční atmosférou, protože byl letošní rok poznamenán řadou neštěstí, násilností, teroru a válek. V projevu Gauck připomíná například zřícení letounu německé společnosti German Wings, listopadové teroristické útoky v Paříži a ozbrojené konflikty na Blízkém východě a Africe. Zmiňuje se ale i o napětí a sporech uvnitř Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

13:31 Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

Po nedávném vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 se zastupitelé Prahy 1 shodli na nové koalici. St…