Německý tisk: Vznik vlády v ČR trval dlouho, kabinetu hrozí spory

30.01.2014 10:38

Nezvykle dlouhé doby mezi českými parlamentními volbami a nástupem nové vlády si všímají německá média v komentářích ke středečnímu jmenování koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Komentátoři také varují, že budoucí práci kabinetu můžou poznamenat spory mezi sociální demokracií a prezidentem Milošem Zemanem, nebo odlišná programová východiska ČSSD a hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše.

Německý tisk: Vznik vlády v ČR trval dlouho, kabinetu hrozí spory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

„Ještě nikdy netrvalo sestavování vlády v Česku tak dlouho," otevírá svůj komentář ke vzniku nového kabinetu v Praze rozhlasová stanice Deutsche Welle. Na tři měsíce, které uplynuly mezi volbami a jmenováním vlády Bohuslava Sobotky, se ve zprávách o dění v Česku zaměřují i list Die Zeit nebo televizní stanice ARD.

Deník Die Welt varuje, že nové vládě hrozí vnitřní spory, když se vytvoří dvě mocenská centra kolem premiéra a kolem ministra financí. „Je tu hodně potenciálních konfliktů," napsal list. „Po nejdelší hospodářské krizi v dějinách České republiky chce Babiš šetřit na státu, zatímco Sobotka chce spustit drahý program na podporu hospodářského růstu," uvedl Die Welt. Připomněl také spory mezi ANO a ČSSD ohledně zvyšování daní, s nímž Babišovo hnutí nesouhlasí.

Podle Die Welt můžou také práci vlády narušit spory s prezidentem. Zeman se podle deníku bude snažit nadále rozšiřovat své pravomoci s odvoláním na to, že jako první přímo volený prezident má silnější mandát. Die Welt míní, že spory může přiživit i špatný osobní vztah mezi Zemanem a Sobotkou, protože současný premiér byl v roce 2003 mezi skupinou poslanců ČSSD, která tehdy zabránila Zemanovu zvolení prezidentem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…