Němečtí vojáci na frontě a ruská hrozba. V Praze zazněla velká věc

05.03.2026 18:18 | Reportáž

Evropa se připravuje na další velký konflikt – a sama přitom neví, co vlastně chce. Polsko masivně zbrojí a chce jaderné zbraně, Německo znovu posílá vojáky na východ a evropské elity otevřeně přiznávají, že bez Spojených států si nedokážou poradit. Zároveň ale rostou obavy z Donalda Trumpa a z toho, že by se Washington mohl s Moskvou dohodnout. I takové názory padaly na středeční debatě v Praze.

Němečtí vojáci na frontě a ruská hrozba. V Praze zazněla velká věc
Foto: Youtube Bundeswehr
Popisek: Bundeswehr

Debata polského analytika Sławomira Dębského a německého komentátora Ulricha Specka na půdě CEVRO Univerzity nabídla nečekaně upřímný pohled do uvažování evropského establishmentu. V jejich slovech se mísila obava z Ruska, Číny a Íránu, závislost na Americe i překvapivá bezradnost nad tím, jaké vlastně mají evropské státy národní zájmy.

Rusko je hlavní nepřítel

 Třebaže se v dílčích otázkách experti rozcházeli, jednoznačná shoda panovala v zásadní otázce, kdo je přítel a kdo nepřítel Evropy. Podle nich je naším nepřítelem Rusko, Čína a Írán. Vpád Ruska na Ukrajinu v roce 2022 a chování Donalda Trumpa v Bílém domě prý Evropě ukázaly, že byla naivní, když věřila v mezinárodní právo.

„Máme idealizovanou vizi mezinárodního práva založenou na představě, že je univerzálně sdílené. Tak to ale nikdy nebylo. My jsme si namlouvali, že je mezinárodní právo jakýsi funkční systém. Jenže není. Podváděli jsme sami sebe,“ prohlásil Dębski s tím, že probíhající rozklad mezinárodního práva je pro středně velkou zemi, jako je Polsko, potenciálně nebezpečné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tady je vidět ta duševní omezenost !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 05.03.2026 18:24:16
Němci nás málem vyhladili ale jsou OK. Rusové jsou agresoři když brání rusky mluvící Ukrajince a Amíci jsou osvoboditelé když vybombardovali Srbsko a teď dělají to samé v Íránu !! Pak se nemůžeme divit že jde všechno do kopru když je taková holota ve vedení států !

|  18 |  1

Další články z rubriky

Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

16:28 Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

Premiér Andrej Babiš, který se ve čtvrtek účastní v Polsku Konference k obnově Ukrajiny, se krátce v…