Neměli jsme příliš na výběr, říká k rozpadu koalice KDU-ČSL a STAN Farský

28.07.2017 20:19

Poslanec Jan Farský, který je novým volebním lídrem hnutí STAN, se v rozhovoru pro server Forum24.cz vyjádřil ke konci koalice s KDU-ČSL. „STAN nechtěl být znovu jen přívěskem jiné strany,“ uvedl mimo jiné Farský.

Neměli jsme příliš na výběr, říká k rozpadu koalice KDU-ČSL a STAN Farský
Foto: TOP09
Popisek: Poslanec Jan Farský

„Myslím si, že to bylo jediné rozumné řešení v této situaci,“ řekl poslanec Farský k ukončení spolupráce s KDU-ČSL. Podle něj však nešlo primárně o rozhodnutí STAN, ale KDU-ČSL. „S respektem k rozhodnutí KDU-ČSL jsme měli možnost být buď na jejich kandidátkách, nekandidovat vůbec, nebo jít samostatně. Pokud jsme nechtěli zrušit Starosty, tak jsme neměli příliš na výběr,“ zmínil Farský. 

Rozhodnutí STAN jít do voleb samostatně bylo jednoznačné. Hlasoval celý výbor padesátky Starostů, kromě jednoho člena, který se zdržel. Jak však dodal, rozpad koalice jej překvapil. „Kdybychom za sebou měli tříměsíční opravdu dobrou kampaň a věděli, že voliči znají naše priority i kandidáty, pak je to průšvih. Ale tři měsíce před volbami, před začátkem kampaně stáhnout kalhoty a říct, že osm procent je málo a že na deset si nevěříme, bylo naprosto předčasné a zbytečné, protože ta koalice měla potenciál uspět,“ dodal.

Původní text ZDE

Program STAN budle podle Farského především středopravicový. „Stát řízený odspodu jako obec. Ne jako firma. Lidé nemají být zaměstnanci státu nebo nějaké firmy, ale mají tvořit stát. Z toho vyplývá hrozně moc. Nechceme sešněrovat podnikatele, kterým stát spíš překáží, než pomáhá. Stát je dneska spíš dráb než služba, pro kterou původně vznikal. Chceme, aby pravidel spíše ubývalo, protože mnohdy vytlačují prostor pro morálku a kreativitu. Chceme jít směrem maximální otevřenosti, která je Starostům vlastní,“ zmínil v rozhovoru. 

Dodal také, že Starostové nabízí silné osobnosti. Soustředit se pak budou také na zkvalitnění komunikace – od infrastruktury až po komunikaci digitální. „Další věc, kterou chceme zlepšit, je například kvalita vzdělání,“ zmínil. V zahraniční politice pak podle jeho slov hnutí chce dostát především mezinárodním závazkům státu.

„Jsme jednoznačně proevropská strana. Tím neříkáme, že Evropská unie je to nejlepší, co existuje, a určitě k jejímu postupu budeme kritičtí. Je ale třeba být součástí těch, kteří rozhodují, jaká Evropská unie má být. Stejně tak chceme dostát svým závazkům v NATO. To jsou dvě zásadní mezinárodní zakotvení, která budeme ctít. Českou republiku potáhneme do Evropy, ne na Východ,“ podotkl.

Co se týče povolební spolupráce, vyloučil pak ANO, komunisty a okamurovce. „Zbytek politického spektra ctí liberální demokracii,“ řekl.

Závěrem pak uvedl, že v překonání pětiprocentní hranice nutné ke vstupu do Sněmovny věří. „Pro mě je sedm procent naše povinnost a věřím, že dosáhneme i deseti procent. My jsme alternativa a voliči vždycky nakonec chtějí alternativu. Myslím si, že my jim ji můžeme dát,“ uzavřel s tím, že podobu kandidátek zveřejní 14. srpna. 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

14:03 VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

Třetí den obytňákového putování Andreje Babiše po jižní Moravě má zatím bezkonkurenčně nejdramatičtě…