Nemocného Zemana prý ničí jeho neschopní spolupracovníci, píše Pečinka a varovně zdvihá prst: Oni zazdí i to, co může být prezidentův triumf

27.11.2014 9:45

Prezident republiky je obětí svých spasitelských představ a neschopnosti svých podřízených, kteří by se dali nazvat jako „gang čtyř“. Obsáhlý komentář Bohumila Pečinky v Reflexu rozebírá vládnutí prezidenta Zemana a dochází k závěru, že jeho pověst už může zachránit jedině nějaký heroický moment typu války.

Nemocného Zemana prý ničí jeho neschopní spolupracovníci, píše Pečinka a varovně zdvihá prst: Oni zazdí i to, co může být prezidentův triumf
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman po přistání v Dušanbe, hlavním městě Tádžikistánu
reklama

Spolek úředníků obklopujících prezidenta nazývá Pečinka „gangem čtyř“. Tento termín je všeobecně znám v souvislosti s dějinami čínské komunistické strany a komentátor jej zvolil právě proto, že se při státní návštěvě v Číně zaskvěl v plné kráse.

Státní návštěva, která měla potenciál stát se Zemanovým triumfem a spanilou jízdou, byla podle komentátora hradní administrativou totálně zpackána, což v konečném důsledku vedlo k tomu, že prezident je přes nepochybné úspěchy zkritizován.

Hlavní roli v tom prý sehrála absolutní absence komunikace ze strany Hradu, jehož ztělesněním je dle Pečinky mluvčí Jiří Ovčáček, jeden z „gangu čtyř“. Kvůli tomu, že z cesty prezidenta byly známy pouze fragmenty (například nikdo oficiálně nezveřejnil, co bylo obsahem mnohahodinového jednání s čínským protějškem), dostaly dle komentátora Reflexu prostor spekulace, které prezidenta skutečně poškodily.

Organizační odbor prezidentské kanceláře (v jeho čele stojí kancléř Vratislav Mynář, prý další z „gangu“) zase dle Pečinky zcela selhal při sestavování programu, takže prezident musel ke své přepravě využít služeb podnikatelů, a přesto program největšího státního svátku absolvoval (citujme) „polomrtvý“ a nestihl jej v takové podobě, jak je u prezidenta zvykem.

Tento „gang čtyř“ ale podle Pečinky neselhává jen při organizaci prezidentova programu, ale v jeho celkové prezentaci. Zemanovi je v poslední době jeho odpůrci podsouváno, že je pomalu agentem KGB, což je v jeho případě naprostý nesmysl. Důvodem jsou, píše Pečinka, jeho zbytečně přepjaté proruské výstupy, které by prý nebyly nutné. Jejich důvodem je podle komentátora třetí člen „gangu“, prezidentský poradce Martin Nejedlý. Ten, píše dlouholetý autor Reflexu, čas od času potřebuje kvůli svému byznysu v Rusku předvést prezidenta jako „cirkusového medvěda“.

Zemanovou skutečnou slabou stránkou, kvůli které má „gang čtyř“ takový vliv, je podle Pečinky především fakt, že minimálně od roku 1998 neví, co je reálný svět. Kompletní servis mu zajišťoval nejprve Miroslav Šlouf a nyní štafetu převzal Martin Nejedlý se svými kumpány z „gangu“ (doplňuje jej vrchní protokolista Forejt, který nepraktickému Zemanovi zajišťuje nejběžnější každodennní fungování).

Tato čtveřice podle Pečinky tyje z prezidenta a „ekonomizuje“ to, jak jsou pro starého, nemocného muže na Hradě nepostradatelní. Kromě nepraktičnosti prý hrají zejména na prezidentovu ješitnost a touhu zapsat se do dějin. Svým neumětelstvím však dle autora dokáží spolehlivě zazdít i to. Když si Zeman vysnil, že v lednu při výročí osvobození Osvětimi v Praze zprostředkuje dialog mezi Ruskem a Ukrajinou, arogantní komunikace Ovčáčkova odboru způsobila, že celá věc byla v médiích prezentována tak, že „Zeman zve Putina“, soudí komentátor a vzdělání politolog.

Přitom právě podobná krizová situace je prý pro Zemana jedinou šancí, jak zlepšit svůj zápis do dějin. Pečinka vidí největší šanci v tom, že prezident, kterému přece jen zůstaly nějaké politické institnkty, v dramatických situacích spolehlivě ožívá, a proto by mohl předvést své nejsilnější stránky a konečně zatlačit do pozadí gang, který z něj svým neumětelstvím vytvořil směšnou postavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan burcoval k silné odpovědi Rusku. Jenže po něm přišel k pultíku Filip...

18:17 Rakušan burcoval k silné odpovědi Rusku. Jenže po něm přišel k pultíku Filip...

Kauza Vrbětic hýbe celou společností. Tématem se v úterý zabývala i Poslanecká sněmovna. Kromě ostat…