Nemocnice Na Homolce byla tunelována, tvrdí Nadační fond proti korupci

04.10.2012 22:42

Nadační fond proti korupci přišel se zarážející informací. Z pražské Nemocnice Na Homolce údajně odtékaly peníze kvůli nevýhodnému provozu skladů na zdravotnický materiál. O kauze informoval Petr Soukenka z fondu a poukázal na to, že za vším stojí stejní lidé jako v případě aféry v pražském dopravním podniku.

Nemocnice Na Homolce byla tunelována, tvrdí Nadační fond proti korupci
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace

"Nemocnice Na Homolce nechala vydělat za působení bývalého ředitele Vladimíra Dbalého na pronájmu vlastních skladů soukromé společnosti napojené na advokátní kancelář Šachta & Partners, respektive na lobbistu Iva Rittiga," uvádí fond ve své zprávě zveřejněné na webových stránkách www.nfpk.cz.

Sklad nemocnice Na Homolce do roku 2009 zajišťovala firma Holte Medical, dceřiná společnost nemocnice, za zhruba 140 tisíc korun měsíčně. Pak však nemocnice uzavřela smlouvy se společností Alseda, která od dodavatelů získávala přibližně 50krát více peněz, než kolik odvedla samotné nemocnici

"Nadační fond proti korupci odhaduje, že nemocnice tratila na přenechání provozování těchto skladů měsíčně celkem kolem osmi milionů korun ve prospěch společnosti Alseda, mající vztah k osobě Iva Rittiga. Tato částka je v ekvivalentní roční ztrátě kolem 100 milionů korun," uvedl Soukenka agenturu Mediafax.

Nemovitosti za 11 milionů korun

Podle informací, které má fond k dispozici, otec bývalého ředitele Dbalého získal do svého majetku dvě nemovitosti za 11 milionů. "Toto nabytí realizovala advokátní kancelář Šachta & Partners skrze soubor společností, za kterými stáli někteří členové advokátní kanceláře Šachta & Partners. Na nákupu jedné z nemovitostí participovala i společnost Alseda poskytnutím šestimilionového úvěru jiné společnosti, ovládané opět advokátní kanceláří Šachta & Partners," přiblížil Soukenka.

Dbalý se však brání a označuje tyto informace za nehoráznou konstrukci. "Dnes zveřejněné informace jsou zcela zavádějící a jejich účelovost jsem schopen číselně doložit. Pokud bude Nadační fond proti korupci v těchto nepodložených a lživých tvrzeních pokračovat, podám neodkladně trestní oznámení. Jsem šokován tím, že fond takovou informaci uveřejnil, aniž by mne dopředu kontaktoval," prohlásil. "Zásadně se pak ohrazuji proti zprávám o netransparentním nebo jakémkoliv jiném neprůhledném nabytí majetku, ať už mou osobou či mým otcem. Sám splácím hypotéku na byt (hypotéku jsem si bral půl roku před tím, než jsem vůbec věděl, že se stanu ředitelem nemocnice), můj otec vlastní jeden dům, který před několika lety splatil rovněž formou hypotéky.“

Nemocnice reagovala na podklady Nadačního fondu proti korupci prohlášením, v němž uvedla, že od dubna 2012 vypověděla všechny smlouvy, o nichž fond hovoří jako o problémových. “Další kroky budou následovat po důkladném vyhodnocení jednotlivých procesů a to v souladu s časovými a právními možnostmi, které je nutno respektovat," nastínil postup nemocnice její současný ředitel Michal Šetlík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…