Není čas na hry, tady jde o život, oznámil přímo z Doněcku zpravodaj z ČT

12.08.2014 22:52

Obyvatelé Doněcku vzhlížejí k Putinovi. Jako první jim totiž slibuje pomoc v jejich těžké situaci. Tato slova pronesl zpravodaj České televize Josef Pazderka, který dodal, že Putin je opět o krok napřed před Západem. Komentář přidal i politolog Oldřich Bureš.

Není čas na hry, tady jde o život, oznámil přímo z Doněcku zpravodaj z ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

Rusko nabídlo východním oblastem Ukrajiny humanitární pomoc. Ukrajinská vláda se však obává, aby spolu s potřebnou pomocí obyvatelům nedorazily i ruské ozbrojené složky. Vláda proto žádá, aby se do předání humanitární pomoci zapojil např. Červený kříž. O situaci v regionu informoval v úterních Událostech, komentářích zpravodaj ČT Josef Pazderka. Komentář přidal politolog Metropolitní univerzity v Praze Oldřich Bureš.

Putin opět převzal iniciativu

„Na nějaké diplomatické finesy není čas. Tady jde o život,“ informoval přímo z Doněcku Pazderka. V Luhansku je to prý podobné. Lidé na východě země prý viní ze své špatné situace ukrajinskou vládu v Kyjevě a k humanitární pomoci z Ruska vzhlížejí. Zvlášť, když s nostalgií vzpomínají na sovětské časy.

Ruský prezident Putin vysláním konvoje prý rozhodně nemůže nic ztratit. Rusko je první zemí, která východu Ukrajiny nabízí aktivní pomoc. Humanitární pomoc přitom může málokdo kritizovat. Tím, že vysílá konvoj, je prý Putin o krok napřed před Západem, čímž ho jen nutí reagovat na situaci.

Bureš k tomu ve studiu dodal, že Putin využil situace na Ukrajině. Přece jen je u moci již dlouho, což v oblíbenosti škodí každému politikovi. Stejně tak může díky tomuto konfliktu odlákat pozornost od vnitřních ruských problémů. Každopádně současný stav Putina posiluje, a to i před volbami, které se odehrají za dva roky. „Režim funguje na trochu jiném základě, než jsou čistě demokratické volby,“ poznamenal politolog. Přesto to může Putinovi pomoci.

Dlouhodobé dopady se teprve ukážou

Odborník dal také za pravdu Josefu Pazderkovi v tom, že Putin se opět chopil iniciativy a nutí Západ pouze k reakcím. V obecné rovině se však nabízí otázka, zda se budou Putinovy kroky, počínaje obsazením Krymu, jevit ve stejně pozitivním světle ve střednědobé nebo dokonce dlouhodobé perspektivě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…