Není co nabídnout. Všechny návrhy už byly předneseny, vzkázal předseda Evropské komise Tsiprasovi

29.06.2015 14:23

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dnes vyjádřil k finišujícím debatám o řecké finanční krizi. Podle něj už zbývají k rozuzlení krize jen minuty a stále je možná dohoda.

Není co nabídnout. Všechny návrhy už byly předneseny, vzkázal předseda Evropské komise Tsiprasovi
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

„Náš balíček dává řecké vládě delší dobu na splnění závazků,“ prohlásil na tiskové konferenci předseda Evropské komise, podle kterého s ním Tsiprasova vláda souhlasila, i když po hodně dlouhých debatách.

Podle něj nešlo v balíčku o snižování platů. „Na stole byla jen modernizace platů,“ zdůraznil a dodal, že s Řeckem došlo na dohodu o dlouhodobém sledování kolektivního vyjednávání s tím, že by to mělo vyhovovat evropským praktikám. „Nešlo zde ani o škrty na úrovni penzí,“ podotkl Juncker.

Jak předseda Evropské komise uvedl, Řekové sami vědí, že jejich penzijní systém potřebuje reformu k udržení. Všichni by měli podle Junckera přispívat na penze podle svých prostředků. Bavili jsme se o podnětech v podpoře k penzím a řekli jsme si, že vláda může udělat nějaké alternativy. „Jde zde o sociální spravedlnost a mělo by se pomoci i těm nejchudším vrstvám,“ uvedl.

Podle něj by mělo dojít k úsporám například v obraně a spravedlivě vybírat daně, například týkající se vlastníků nemovitostí, a měl by se zlepšit boj proti korupci. „Ještě v pátek bylo oboustranné odhodlání k dohodě. To ale nakonec jednostranně porušilo Řecko rozhodnutím o referendu.

„Nemůžeme dávat nová řešení, můžeme už jen opakovat ta, která už byla řečena,“ řekl Juncker v závěru svého vystoupení a dodal, že Aténám zbývají na vyřešení krize poslední minuty. „Dohoda je stále možná,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…