Nepos*ali se z vás! Milion chvilek zažil výsměch po triumfu Křečka. Na něj se valí kýble špíny od politiků. A slova o rychlém konci?

12.02.2020 20:55

Po zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem se na sociálních sítích zvedly silné ohlasy. Kromě výroku šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, že „jsme v hajzlu“, přišly i reakce od dalších opozičních politiků. Nouze nebyla ani o silné komentáře. Křeček tak byl od místopředsedkyně Zelených Anny Gümplové nepřímo označen za fašistu, načež přišel velmi ostrý výrok pirátského europoslance a předsedy Evropské pirátské strany Mikuláše Peksy, že to jednaosmdesátiletý Křeček „nebude dělat věčně“. Reakce však nemířily jen na osobu Křečka, padl i vzkaz Milionu chvilek k tomu, že se jejich nátlak mířený proti zvolení Křečka míjel účinkem.

Nepos*ali se z vás! Milion chvilek zažil výsměch po triumfu Křečka. Na něj se valí kýble špíny od politiků. A slova o rychlém konci?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček
reklama

Anketa

Je dobře, že knihkupectví vyhodilo z práce ženu, která napsala protiromské statusy?

3%
97%
hlasovalo: 14708 lidí
Krátce po volbě se ke zvolení Křečka vyjádřil Miroslav Kalousek, předseda poslanců opoziční TOP 09, a nevybíravě konstatoval, že si myslí, že „jsme v hajzlu“.  Těmto vulgarismům se neubránil po slovech, že životopis a hodnotové zakotvení JUDr. Křečka je zrcadlem české společnosti.

„Přežijeme. Vydržíme. Bývávalo hůř,“ reagoval na Kalouska předseda hnutí ESO Jaromír Štětina. Kalousek mu však odvětil, že to bývávali mladší.Předseda ODS Petr Fiala napsal, že je potřeba výsledek hlasování respektovat, i přestože se mu nelíbí. Doplnil ovšem, že rozložení sil v Poslanecké sněmovně může změnit po podzimních volbách. „Volba Stanislava Křečka ombudsmanem je odrazem aktuálního rozložení sil v PS. Nelíbí se mi to, ale je to výsledek svobodných voleb. Už na podzim bude možné udělat první krok ke změně poměrů v zemi. Neklesejme na mysli a bojujme. Pouze tak se zbavíme současné Babišovy chobotnice,“ napsal.

S volbou Křečka nesouhlasí ani šéf Pirátů Ivan Bartoš, zvolení Křečka je podle něj „špatná zpráva“. „My volili Schorma podle podpory našich senátorů. Lidé by si zasloužili důstojného VOP. Ne někoho, kdo nezná rozsah činností úřadu a nedokáže vystoupit z vlastních předsudků, natož aby vystoupil v zájmu někoho, komu se děje křivda,“ posteskl si.

Na podobné názorové vlně je i poslanec TOP 09 Dominik Feri. Ten krátce podotkl, že „máme ombudsmana, ale nikoliv radost“.

Místopředsedkyně Zelených Anna Gümplová dokonce po gratulaci od předsedy DSSS Tomáše Vandase nově zvoleného ombudsmana přirovnala k fašistům. „Tahle gratulace předního českého rasisty a nacionalisty je docela dobrou ilustrací toho, že úřad ombudsmana dnes fakticky přestal existovat. Křeček je jako Mach v Bruselu. Jde to dělat, aby to popřel. Špatná zpráva pro lidi, pro které byl ten úřad posledním zastáním,“ napsala a připojila hashtag #HnědíSobě.

Pirátský europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa si osobu ve funkci ombudsmana pochvaloval. Nemířil ovšem na český úřad, ale na ten evropský. Evropskou ombudsmanku Emily O’Reillyovou označil slovem „super“.

A poznamenal ostrá slova: „Nesmutněte, on to ten Křeček taky nebude dělat věčně.“ Není jisté, co těmito slovy europoslanec k jednaosmdesátiletému budoucímu ombudsmanovi zamýšlel.

Volba nového ombudsmana musela probíhat ve dvou hlasováních. V prvním kole tajné volby veřejného ochránce práv totiž nikdo neuspěl. Ke zvolení bylo potřeba 90 hlasů. Stanislav Křeček získal 66 hlasů, Vít Alexander Schorm 47 hlasů a Jan Matys 20 hlasů.

Ve druhém kole získal Stanislav Křeček 91 hlasů, a stal se tak novým veřejným ochráncem práv. Veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, z nichž dva navrhuje prezident republiky a dva Senát. Druhý kandidát, Vít Alexander Schorm, získal pouze 53 hlasů.

Volbě předcházelo i pozdvižení, o které se postaral poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Před volbou totiž nařkl šéfa Člověka v tísni Šimona Pánka. „Dozvěděl jsem se, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka,“ prohlásil Foldyna, aniž své nařčení jakkoli doložil. Za svá slova následně Foldyna sklidil silnou kritiku, a to i od svých spolustraníků.

Mnoho ohlasů vyvolala i reakce spolku Milion chvilek pro demokracii. Ten vyzval, že v případě zvolení Křečka ombudsmanem vyjdou příznivci spolku „do ulic“. Na to, že jejich nátlak nevyšel, reagoval později na twitterovém účtu spolku jeden ze zakládajících členů ODS. A stručně poznamenal: „Blahopřeji Parlamentu, že se z vás neposral.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…