Neposlechli jste Senát! Xaver, Lipovská a Rada ČT schytali další nálož

26.11.2020 8:00

Napětí kolem České televize stále neopadá. Poté, co Rada ČT odvolala Dozorčí komisi ČT, se situací ve veřejnoprávním médiu zabýval i Senát a člen horní komory parlamentu Tomáš Czernin (TOP 09) konstatoval, že Rada reprezentovaná např. ekonomkou Hanou Lipovskou či publicistou Pavlem Matochou pokračuje ve svém kontroverzním počínání.

Neposlechli jste Senát! Xaver, Lipovská a Rada ČT schytali další nálož
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin
reklama

Kolem České televize to stále vře. Rada ČT silou 10 hlasů ze 13 odvolala původní Dozorčí komisi ČT a ani poslanci a senátoři se prozatím neshodli, zda se tak stalo v souladu se zákon. Odvolaní členové komise se chystají obrátit na soud.

Nové radní ČT reprezentované např. ekonomkou Hanou Lipovskou to však neodradilo od dalšího konání a podle senátora Tomáše Czernina pokračují ve svých kontroverzních krocích.

„Rada ČT pokračuje ve svých kontroverzních rozhodnutích. Nevzala na vědomí, že ze strany Senátu Parlamentu ČR, odborných právních kruhů i občanských sdružení bylo její odvolání Dozorčí komise protiprávní. Naopak, pokračuje v krocích, které mohou poškodit nezávislost našeho veřejnoprávního média. Je to nehorázné! Každý může udělat chybu, ale pokud je na ni upozorněn, je jeho povinnost dalších se vyvarovat,“ rozohnil se senátor.

Senátor Czernin se zlobí

Narážel tím na skutečnost, že si Rada ČT zvolila novou Dozorčí komisi. Jejími členy se stali Michal Petrman, Petr Juchelka, Jan Lamser, Eva Hubková a Zuzana Prokopcová.

„Michal Petrman působí jako finanční konzultant, zasedá v dozorčí radě Moneta Money Bank a předsedá jejímu auditnímu výboru. Mimo to je také členem správní rady Vysoké školy ekonomické a Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Petr Juchelka je členem ODS a působí jako předseda představenstva pardubického letiště. Ve druhém kole první volby k dvojici přibyl Jan Lamser, bývalý dlouholetý manažer ČSOB. Eva Hubková dříve téměř třicet let pracovala na různých ekonomických pozicích v České televizi, nyní působí v oddělení správy majetku a strategických investic České pošty. Poslední zvolená Zuzana Prokopcová je stejně jako Petrman členkou auditního výboru Moneta Money Bank,“ uvedla ke zvoleným ČTK.

Na Radě došlo ke slovní přestřelce. Pustili se do sebe nový radní Pavel Matocha a dlouholetý člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka. Matocha tvrdil, že o zvolených kandidátech se už vedla diskuse a Šarapatka mu oponoval, že se žádná diskuse na veřejném jednání Rady nevedla. O jménech se diskutovalo jen v neveřejné části.

K dalšímu sporu došlo, když chtěl Šarapatka kolegům přečíst dopis od generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, ale Matocha mu odebtal slovo. Šarapatka si ale trval na tom, že vystoupí a pokud se to snad ostatním členům Rady nelíbí, prý klidně mohou zavolat policii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bouchne, bude strašně zle... Primář ze Sokolova popsal další týdny pro Česko

17:54 To bouchne, bude strašně zle... Primář ze Sokolova popsal další týdny pro Česko

Italský scénář se píše i v některých českých okresech. Nemocnice v Sokolově a Chebu balancují na hra…