Nepřijatelné, aby kapela českých vlastenců vystupovala pod takovým názvem, rýpá do Ortela JXD

27.11.2016 15:34 | Zprávy

Na skutečnost, že frontman skupiny Ortel Tomáš Ortel nepoužívá své české jméno, upozorňuje na serveru Reflex.cz publicista Jiří X. Doležal.

Nepřijatelné, aby kapela českých vlastenců vystupovala pod takovým názvem, rýpá do Ortela JXD
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.

Poukazuje na to, že slůvko ortel znamená rozsudek, nemilosrdný soud, verdikt, rozhodnutí. Toto slovo ale vzniklo z latinského „ordálie“, boží soudy ve středověku, zdůrazňuje na Reflex. cz Jiří .X. Doležal. „Proto je naprosto nepřijatelné, aby kapela českých vlastenců vystupovala pod takovým názvem."

  • Celý text je ZDE

Podle něj si Ortel své příjmení zvolil svým vlastním rozhodnutím. „Narodil se jako Hnídek. A je národní hanbou, že toto až staročeské příjmení nenese s hrdostí,“ píše poněkud ironicky Doležal a vysvětluje, že slovo hnídek může mít velmi úzkou souvislost se slovem hnidka. „Hnidka je zdrobnělina ke slovu hnida, které je označením vajíčka vši,“ vysvětluje Doležal.

„Prostě – původní příjmení pana Ortela, Hnídek, má jasný, vlastenecký, český, národovecký a rasově uvědomělý podtón, zatímco zpěvákem nyní používané příjmení Ortel je zpotvořenina cizáckého původu,“ píše opět poněkud ironicky Doležal.

A ptá se, proč zpěvák s hrdostí nenese své české příjmení. „Stydí se snad za jeho všivý obsah? Probůh, proč? Vždyť v naší zemi to většinu historie opravdu vypadalo jako ve všivárně,“ dodává Jiří X. Doležal a závěrem Tomáše Ortela vyzývá, aby neprodleně začal vystupovat opět jako Hnídek, a jeho kapelu, aby se neprodleně přejmenovala na Hnidy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Martin Hájek byl položen dotaz

Už jste si vyhodnotili váš neúspěch ve volbách?

Na základě čeho jste čekali větší úspěch ve volbách, když víc než zájmy občanů ČR hájíte ty evropské – např. migrační pakt, grean deal, přijetí Eura atd? Nemyslíte, že je třeba, abyste víc naslouchali tomu, co chce většina lidí v ČR? Nebo čemu přičítáte váš neúspěch? Ještě bych řekl, že si za to můž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…