Přiznala, že je jedním z mála eurokomisařů, kteří zdůrazňují nutnost kvalitní integrace uprchlíků. „Že si osvojí zákony té země, že je budou dodržovat. Že nebude existovat pnutí mezi nově příchozími a domácími,“ uvedla. Podle Jourové se všude v Evropě zhoršuje atmosféra. „Zejména v západní Evropě máme nad sebou hrozbu teroristických útoků a podle mnoha odborníků je to důsledek nedobré integrace v minulém století,“ podotkla.
Máme být solidární
Řeč přišla také na to, že Evropská komise stále trvá na přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU. „Vaši kolegové nevidí, že přerozdělování uprchlíků do jednotlivých zemí už teď nefunguje? Proč tedy na něm trvají?“ zeptala se moderátorka. „Hodně zaznívá, že máme být solidární. A že jsme ve společné Evropě, užíváme výdobytky a ekonomické a sociální úspěchy společné Evropy. A že se tedy země nemohou zavírat před momentem, kdy by měly pomoci, kdy by měly být tzv. solidární. Tohle se hodně zdůrazňuje, když řešíme otázku vzájemné pomoci,“ odpověděla Jourová.
„Problém ale nastává v momentě, kdy ti lidé v některých zemích být nechtějí. Jak si komisaři představují, že přimějí uprchlíky, kteří budou vysláni třeba do České republiky, aby také v ČR zůstali? Protože jak vidíme, už ti uprchlíci, kteří sem přijeli dobrovolně, se vracejí zpátky a nechtějí tu žít,“ nedala se moderátorka odbýt. „U této debaty panuje přesvědčení, že by se nově příchozím měly vytvořit podmínky, aby se naučili jazyk a byli seznámeni s pravidly hry, především se zákony, a že musí být nápomocen přijímací stát, aby takové podmínky vytvořil a aby to zázemí tam bylo namístě. Já osobně jsem skeptická, vím, že to má své meze,“ reagovala Jourová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam