Nepůjdeme cestou laciného populismu. Sobotka v rozhlase rozhořčeně odmítl Tejcův nápad s vyhošťováním migrantů

14.11.2016 18:11

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl dnes premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyjádřil se nejen ke změnám ve vládě, ale i ve straně.

Nepůjdeme cestou laciného populismu. Sobotka v rozhlase rozhořčeně odmítl Tejcův nápad s vyhošťováním migrantů
Foto: pppartners.cz
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR v Ostravě
reklama

„Scházím se se všemi ministry. Rozhodl jsem se udělat změny v týmu, který reprezentuje ve vládě sociální demokracie. Vláda musí fungovat až do posledního okamžiku, neboť máme jedinečnou šanci dotáhnout do konce věci, které jsme slíbili občanům. Potřebuji mít jistotu, že věci, které jsme si naplánovali, budou splněny. Sejdu se se všemi členy vlády,“ řekl Sobotka úvodem. S Ťokem dnes řešil situaci na D1, D8 či mýtný systém. Ohledně situace na D1 se podle jeho slov však neshodli. 

Závěrem svých schůzek s ministry se chce setkat s předsedy hnutí ANO Andrejem Babišem a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou však již považuje za vydiskutované. „Nyní mě zajímá reálné fungování ministra kultury,“ sdělil Sobotka. Premiér se následně vyjádřil ke své účasti na čínském investičním fóru. 

„Snažím se přesvědčit sociální demokraty, že je nutné udělat změny,“ reagoval Sobotka na výsledek krajských voleb, v nichž strana příliš neuspěla. „Chci, abychom měli program, kterým oslovíme voliče od středu doleva,“ zmínil mimo jiné předseda ČSSD. Sociální demokracie podle něj nesmí ztratit kontakt se svými voliči. „Byl bych nerad, kdyby v Česku posilovaly extrémní strany na úkor sociální demokracie,“ řekl.

Sobotka se následně vyjádřil k návrhu Jeronýma Tejce (ČSSD), jenž dnes přišel se změnou v urychlení vyhošťování migrantů. Sobotka s jeho kroky, kdy by mohlo dojít i ke změnám v Listině práv a svobod, ne zcela souhlasí. „Nepůjdeme cestou laciného populismu,“ uvedl.

Premiér se rozhovořil také k vítězi prezidentských voleb v USA Donaldu Trumpovi. „Je důležité si uvědomit, že Donald Trump vyhrál i přes velké množství protichůdných slibů. Podařilo se mu shromáždit protestní voliče zprava i zleva. A teď bude záležet na tom, zda dokáže přesvědčit voliče, že se některé věci nepovedou naplnit,“ sdělil s tím, že se teprve ukáže, jak bude vypadat skutečná politika vůči EU a NATO.

„Americká realita je možná trošku jiná než ta naše. Jsme zvyklí, že velvyslanci jsou diplomaté. V USA je to jiné. Já myslím, že pokud by paní Trumpová se na to cítila a prezident by se pro to rozhodl, znamenalo by to podtržení té linky Trumpa s Českou republikou,“ vyjádřil se k možnosti, že první žena Donalda Trumpa Ivana si řekla o post velvyslankyně USA v Česku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …