Nerudová, Niedermayer, Piráti, ale i Zaorálek. Podepsali, o čem byste měli vědět

05.06.2024 16:22 | Zprávy

Aliance pro rodinu upozorňuje, že desítky kandidátů do Evropského parlamentu napříč politickými subjekty podepsaly Slib o spolupráci s mezinárodní nevládní lobbingovou organizací ILGA-Europe. Ta sdružuje na 700 LGBT+ organizací z celého světa a ve své agendě usiluje například o „rovný přístup k reprodukčním právům“, což podle Aliance pro rodinu mimo jiné znamená, že homosexuální páry budou moci adoptovat děti. Uvažuje prý dokonce o možnosti „mnohorodičovství“, kdy by „děti ze zkumavky“ mohly mít klidně až šest rodičů.

Nerudová, Niedermayer, Piráti, ale i Zaorálek. Podepsali, o čem byste měli vědět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duhový průvod na Letenskou pláň završil LGBT+ festival Prague Pride

Aliance pro rodinu na svých stránkách jmenuje všech šedesát českých kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu, kteří podepsali Slib neziskové organizace ILGA-Europe. Ta sdružuje více než 700 LGBT+ organizací z 54 zemí Evropy a střední Asie a čerpá dotace z evropských fondů.

ILGA-Europe o své náplni práce uvádí: „Stanovujeme standardy pro rovnost LGBT+ lidí a lidská práva na regionální a mezinárodní úrovni. Spolupracujeme s tvůrci politik a zprostředkováváme aktivistům kontakt s institucionálními aktéry, abychom dosáhli smysluplných systémových změn,“ cituje Aliance pro rodinu.

Podle Aliance už ale nejde jen o základní lidská práva a nejde už jen o kontroverzní manželství pro všechny. „Dnes už jdou mnohem dál. Na jejich webu se například dočteme o strategii v oblasti tělesné integrity především transgender osob, která podle nich zahrnuje i sexuální a reprodukční práva, nebo rovný přístup ke zdravotní péči,“ upozorňuje Aliance pro rodinu.

Přitom lidé jakékoliv sexuální orientace už mají z logiky věci rovný přístup ke zdravotní péči. „Sexuální orientace pacienta zdravotníky, kromě úzce profilovaných oborů, nezajímá. Nebo vás se snad někdy ortoped, chirurg nebo neurolog ptal na to, kým se cítíte být sexuálně přitahováni?“ ptají se lidé z Alipro.

ILGA-Europe si totiž údajně klade mnohem zásadnější cíl. Rovný přístup ke zdravotní péči pro LGBT+ osoby totiž má zahrnovat i „právo na reprodukci“, tedy i léčbu neplodnosti. Tento koncept ale podle Alipro například u dvou zdravých homosexuálních mužů nedává smysl.  „Nejsou přece neplodní na základě možné nemoci či vady, ale proto, že dva muži spolu prostě dítě nesplodí,“ upozorňuje Aliance pro rodinu.

Nejde prý o nic menšího než o plán na přístup LGBT+ osob k financím veřejného zdravotního pojištění v případě umělého oplodnění. Tato agenda navíc silně souvisí i s prací další organizace, Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii, která rozvíjí i koncept tzv. mnohorodičovství. Děti „ze zkumavky“ by na základě všeobecného přístupu k vajíčkům, spermiím nebo surogátním matkám mohly mít klidně až šest „rodičovských osob“. 

Další strategií ILGA-Europe je například právo na přístup ke službám pro LGBT+ osoby a mnoho dalšího. To všechno podle Aliance pro rodinu už „zřetelně naráží na bezpečnost a svobodu projevu, svědomí a vyznání většinové společnosti“.

Konkrétně ve Slibu o spolupráci kandidáti do Evropského parlamentu potvrzují, že budou pevně podporovat lidská práva a rovnost leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a intersexuálních osob v Evropské unii i mimo ni.

„Budu navrhovat a prosazovat takové politiky a zákony EU, které poskytují výslovnou ochranu na základě sexuální orientace, genderové identity, genderového vyjádření a pohlavních znaků a které konkrétně reagují na potřeby LGBT+ osob v celé jejich rozmanitosti,“ cituje Alipro znění slibu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je třeba kandidáty volit podle toho co kdy udělali a dokázali, ne dle toho, co nyní před volbami říkají. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekamenovsky , 05.06.2024 17:18:00
To je základ. A kdo měl Zaorálka za vyjímku, tak se škaredě spletl. Stejný jak ostatní. Za peníze by i mamu prodal. A o Danuši je škoda mluvit a s komentáři ztrácet čas.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…