Nesmyslné politické fráze. Historik na ČT zhodnotil Grebeníčkovy výroky

08.02.2013 14:10

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček vyvolal dnes svými výroky o Janu Palachovi velkou vlnu nevole, která vyústila v odchod pravice ze sálu. Zpochybnil totiž jeho památku jako symbol boje proti komunismu a prohlásil, že sympatizoval s reformními komunisty. Historické důkazy ale podle historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů hovoří jinak. „Jsou to výroky, které jsou nesmyslně položené vedle sebe,“ ohodnotil Grebeníčkův výstup v pořadu Události, komentáře na ČT 24.

Nesmyslné politické fráze. Historik na ČT zhodnotil Grebeníčkovy výroky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před čtyřiačtyřiceti lety, 16. ledna 1969, se v centru Prahy upálil student Jan Palach
reklama

 

„Máme k dispozici celou řadu dokumentů včetně Palachových dopisů a seminárních prací. Víme, jak vnímal politické dění,“ uvedl Blažek. Není proto prý pochyb, že jeho čin měl probudit veřejnost, jež byla konfrontována ústupky ze strany vedení státu, kterému na jaře 1968 značná část veřejnosti věřila.

Za úplný nesmysl pak považuje Blažek Grebeníčkovo tvrzení, že by Palach obdivoval reformní komunisty. Patřil prý totiž k těm, které následující politický vývoj velmi zklamal a situaci chtěl řešit radikálně. Je proto podle něj zcela legitimní považovat ho za symbol boje proti komunismu.

„Jsou to politické fráze, které používá k politickým cílům. Z historického hlediska je nemá cenu rozebírat. Byli to právě jeho soukmenovci, kteří se snažili o zneužití jeho památky,“ dodal historik závěrem na Grebeníčkovu adresu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už to létá. Smejkal promluvil o policii. Zavolejte Chocholouška. Cílem je očkovat děti. Kdy padne první trestní oznámení?

13:33 Už to létá. Smejkal promluvil o policii. Zavolejte Chocholouška. Cílem je očkovat děti. Kdy padne první trestní oznámení?

Podmínky, za jakých se od pondělí otevřou zahrádky restaurací po celém Česku, dál budí vášně. Další …