Nesmysly! Šéf Motola Ludvík o „přeplněných“ nemocnicích a covidu

13.09.2020 20:02

Ředitel nemocnice v pražském Motole, bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a kandidát do Senátu v Praze 5 za ANO a ČSSD, se ve svém příspěvku na facebookovém profilu vyjádřil k aktuální koronavirové situaci.

Nesmysly! Šéf Motola Ludvík o „přeplněných“ nemocnicích a covidu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloslav Ludvík na sjezdu ČSSD.
reklama
„Je neděle a asi nemáte moc náladu na nějaké další zprávy o covidu, ale jako šéf jedné z největších českých nemocnic jsem se v téhle složitější době rozhodl, že každou neděli budu reagovat na největší hloupost, kterou objevím v médiích v souvislostí s tím virem. Bude to taková moje osobní rubrika,“ poznamenal Ludvík.
 
„Obávám se, že v případě covidu došlo k tomu nejhoršímu. Tím nejhorším ovšem nemám na mysli počty nakažených nebo infikovaných, případně počty nemocných v nemocnici, protože ty opravdu zatím neatakují žádné hvězdné hranice, ale obávám se, že v případě covidu došlo k tomu nejhoršímu, a to že se z něho stalo politikum. Na tomhle tématu se teď snaží všichni přiživit – úplně všichni,“ dodal, že reaguje na článek serveru Neovlivní.cz, jenž píše o tom, že zdravotníci mají problém umístit covid pacienty.
 
„Ze své dlouholeté praxe ve zdravotnictví mohu říct, že jakmile se začne dělat ze zdravotnictví, nebo lépe řečeno z nějaké nemoci, politikum, tak je to vždycky špatně, protože to zabrání jakémukoliv normálnímu řešení. V této chvíli v mnoha státech světa, koneckonců i článek, který tímto způsobem komentuji, je toho důkazem, se prostě covid stal způsobem, jak mlátit klackem po hlavě politického protivníka. A je to špatně, protože tím pádem se opravdu nenajde společné řešení,“ poznamenal Ludvík.
 
„Pokud bych měl konkrétně komentovat to, co je tu napsáno, tak bych chtěl říct jednu důležitou věc. Právě výhodou České republiky je, že jsme schopní spolupracovat mezi jednotlivými nemocnicemi a že nedochází k tomu, že bychom si přeposílali pacienty. Ten systém, který dneska máme nastaven, je nastaven na to, aby fungoval něco jako vodní kaskáda. Ve chvíli, kdy se jedna nemocnice naplní, posílá se do druhé. Máme na to koordinační týmy. Dokonce jsou na to dneska nejen celostátní, ale i jednotlivé krajské týmy, takže v případě, že nějaká nemocnice má plno pacientů, třeba na intenzivní péči, může je předat dál právě proto, že máme kompletní seznam intenzivních lůžek v rámci celé republiky, ale i všech krajů,“ dodal.
 
Pokud jde o infekční oddělení, tak to je podle jeho slov daleko složitější. „Ve všech nemocnicích nemáte infekční oddělení, ale v každé nemocnici míváte infekční pacienty. Řešení infekčního pacienta je to, že si vyčleníte jeden pokoj, ze kterého uděláte izolovanou místnost. Můžete tam mít jednoho dva tři pacienty podle toho, kolik lůžek na tom pokoji máte, a ke všem pacientům na pokoji se chováte, jako by byli extrémně infekční. To znamená, ne že byste si vytvářeli nové infekční oddělení, vy si vytváříte prostě ad hoc infekční jednotky, které naplníte, nebo nenaplníte. Tímhle způsobem je ale zvyklá fungovat každá česká nemocnice a nepřijde mi moc fér tvrdit, že za něco můžou někteří vládní představitelé, kteří něco špatně rozhodli, protože tohle je prostě konkrétní rozhodnutí každé nemocnice, každého jejího ředitele a každého lékaře. Každá nemocnice by měla být schopná tímto způsobem fungovat, a dokonce i operovat. Chtěl bych fakt všechny poprosit a požádat, aby z nákazy přestali dělat politikum, protože jinak tu nemoc opravdu neporazíme,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…