Nesnažme se Bitcoin ovládnout, napovídá soukromník Bohuslav Coufal

17.06.2021 22:12 | Komentář

Vítejte ve světě budoucnosti, uvádí svůj komentář k tématu kryptoměn člen širšího předsednictva Strany soukromníků ČR Bohuslav Coufal, přičemž se zaměřuje předně na Bitcoin. Jak se na tuto známou kryptoměnu dívá většinová populace a jak stát a státní instituce?

Nesnažme se Bitcoin ovládnout, napovídá soukromník Bohuslav Coufal
Foto: archiv B. Coufal
Popisek: Bohuslav Coufal, člen širšího vedení Strany soukromníků ČR.

Kryptoměny jsou celosvětovým fenoménem posledních několika let a vypadá to, že nás jen tak neopustí. Nadále se budu v textu věnovat především kryptoměně Bitcoin, který byl první a je stále nejvýznamější kryptoměnou. Musíme si též uvědomit, že Bitcoin není pouze mince, ale jedná se o velmi komplexní implementaci rozhodovacích, řídících, auditních a dalších funkcí, které mají široké uplatnění na pozadí našich každodenních činností. Bitcoin jako měna je pouze jedna (samozřejmě nejviditelnější) aplikace těchto funkcí.

Přestože mezi lidmi je Bitcoin poměrně známý a většina populace zaujímá pragmatický postoj “je to tady”, tak na straně státu a státních institucí zatím není jednotný názor, jak se ke kryptoměnám stavět. Je možné se setkat s názory na hraně inkvizice (je dáblův nástroj a musíme ho zakázat). Najdou se však i názory kryptoměny nezdravě adorující, což určitě také není dobré.

Především je nutné zdůraznit, že první kryptoměna Bitcoin vznikl jako přímá reakce na nezodpovědou monetární politiku vlád a politiky řízených centrálních bank. Setrvalé znehodnocování našich úspor prostřednictvím inflace se stalo jedním z hlavních impulsů (a toto znehodnocování je několikrát zmíněno v základních dokumentech tzv. White papers) vývoje Bitcoinu. Bitcoin je navržen jako systém naprosto nezávislý na jakékoliv centrální autoritě a proto je velmi odolný proti jakýmkoliv politicky vynuceným tlakům. Z tohoto důvodu je možné Bitcoin chápat jako naprostý protiklad státu.

Může tedy být Bitcoin pro stát užitečný?

Pokud si stát nepředstavujeme jako jednolitý celek řízený jedinou centrální autoritou, můžeme v principech zakódovaných do algoritmů řízení a rozhodování v Bitcoinové síti najít demokratické principy postavené na vyšší úroveň než nám současný politický systém nabízí.

Pokud se vrátíme zpátky k monetárnímu základu Bitcoinu, tak zde by si politici, státy a hlavně centrální banky měli brát příklad a měli by akceptovat stále masovější názor obyvatel všech kontinentů, že inflace je pro prostého občana zlo. Pokud chtějí zachránit klasický finanční systém (v kryptokomunitě nazývaný FIAT), budou muset upustit od řízeného rozkrádání úspor občanů prostřednictvím inflace a vrátit oficiálním státním měnám jejich vážnost a stabilitu.

Jaký by tedy měl být postoj státu ke kryptoměnám?

V zásadě naprosto neutrální. Politici by si měli uvědomit, že Bitcoin (obecně kryptoměny) nemohou řídit, měli by tuto situaci akceptovat a měli by se snažit z vlastností Bitcoinu, které jsou jim nabízeny, využít pro řízení svých států to nejlepší, co mohou.

Tvorba privátních implementací kryptoměny podléhajících jedné centrální autoritě (jako to můžeme aktuálně vidět v případě čínských úřadů a e-juanu) znamená naprosté nepochopení základního principu kryptoměn a dle mého skromného názoru nemůže vést k úspěchu.

Naopak pragmatický přístup Ekvádoru, který Bitcoin uznal za svoji oficiální měnu, je rozumným postojem “je to tady” a musíme se s tím vyrovnat. Bude zajímavé sledovat, jaký bude mít tento, v zásadě pouze deklarativní, krok na Ekvádor jako celek vliv.

Musíme něco zásadního dělat na naší politické scéně?

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5576 lidí
Odpověď je jednoduchá. Ne i ano.

Kromě deklarativního vyjádření rovnoprávnosti technologií Bitcoinem nabízených ostatním technologiím, které má stát k dispozici a které používá, není třeba pro tyto technologie dělat vůbec nic.

Účetně i daňově jsou již dnes na Bitcoin uplatňována stejná existující pravidla jako jsou uplatňována na jakoukoliv jinou komoditu, měnu, zboží, know-how, … prostě cokoliv, co pro Vás Bitcoin a jeho technologie právě znamenají.

Průmysl na těchto technologiích postavený nám určitě pomůže na cestě k vyspělé znalostní ekonomice. Připomeňme pouze, že jedna z nejvýznamnějších kryptotechnologií (audit transakcí sdružováním těžařů do tzv. poolu) je českým vynálezem, a není jediná.

Je ale nutné chránit jednotlivce. Chtěl bych důrazně varovat před zneužitím těchto moderních technologií v rukou státu. Stalking - který je v současné době představován všude přítomnými kamerovými systémy, spaming - představovaný státem vynucovaným systémem datových schránek a další technologické “vychytávky”, představují vážné varování před zneužitím užitečných vlastností technologií státní byrokratickou hydrou. Úkolem politiků je nastavit pravidla, která by občana před státním cyber zločinem ochránila. Státem vyvolaný a vynucovaný cyber zločin je nebezpečnější než široce diskutovaná cyber šikana na síti. Nemůžeme se tomuto druhu teroru legálně bránit.

Z výše uvedeného je zřejmé, že se nesmíme snažit Bitcoin (obecně kryptoměny a moderní technologie) ovládnout. Musíme se jimi inspirovat. Jsem přesvědčen, že cesta pomalého, dobrovolného a postupného prolínání světa moderních technologií (na nichž jsou kryptoměny postaveny) do všech oblastí lidského života je dobrá cesta, které se nevyhneme. Úkolem politiků, filozofů, vědců, prostě obecně občanů je nastavení ochraných mechanismů jednotlivce.

Technologie jsou totiž dobrý sluha, ale zlý pán…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…