Neúspěšný kandidát na šéfa ÚSTR podal žalobu na výběrové řízení

23.10.2014 14:27

Švýcarský historik Adrian Portmann, který neúspěšně kandidoval na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), dnes podal žalobu na výběrové řízení. Bylo podle něj podvodné a nezákonné. Chce, aby výběrové řízení a jeho výsledky soud prohlásil za neplatné. Portmann to dnes sdělil ČTK. Šéfem ústavu se po dubnovém vítězství v konkurzu stal Zdeněk Hazdra. Vyjádření ústavu ČTK zjišťuje.

Neúspěšný kandidát na šéfa ÚSTR podal žalobu na výběrové řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR
reklama

Portmann podal žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 3. „Během nepřiměřeně dlouhého konkurzu, který trval téměř sedm měsíců, došlo k mimořádně rozsáhlému zneužití práva a úředních funkcí ze strany vysoce postavených představitelů ÚSTR, zejména většiny členů Rady ÚSTR, včetně její současné předsedkyně Emilie Benešové," uvedl Portmann. Dodal, že Hazdra nebyl zvolen a jmenován do své funkce v souladu se zákonem. Podle Portmanna je neplatné také členství dvou osob sedících v Radě ÚSTR.

Proti průběhu konkurzu a následným rozhodnutím rady se ohradil i další kandidát

Od skončení výběrového řízení Portmann sbíral důkazy. Podaná soudní žaloba má 178 stran bez příloh a opírá se o celkem 216 důkazů. „Podanou žalobou se nesoudím o peníze. Podání žaloby vnímám především jako symbol," dodal historik.

Portmann proti konkurzu protestoval už dříve. Hned po konkurzu prohlásil, že rada ústavu vyřazovala kandidáty nezákonně a žádal ji o nápravu. Rada ho ale nevyslyšela. Po výběrovém řízení podal k radě odvolání.

O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem pět kandidátů. Hazdru zvolila ve třetím kole konkurzu šestičlenná rada ústavu, získal nadpoloviční většinu hlasů. Proti průběhu konkurzu a následným rozhodnutím rady se ohradil i další kandidát a Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. To však rada ústavu odmítla. Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců od jeho založení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nasadit armádu! volal profesor Flegr. Soukup se divil

7:55 Nasadit armádu! volal profesor Flegr. Soukup se divil

Jaroslav Flegr kromě CNN Prima News zavítal i k Jaromíru Soukupovi. V osazenstvu Jaromír Soukup LIVE…