Neuvěřitelná tahanice o zločineckého imigranta. Z Německa byl deportován, Afghánistán ho ale vrátil zpět. Zde je důvod

12.01.2019 9:33

Třiadvacetiletého žadatele o azyl Mortazu D., kterého Německo začátkem týdne vyhostilo do vlasti, vrátily ve čtvrtek afghánské úřady zpátky do Mnichova. Jako důvod uvedly podlomené duševní zdraví, i když má muž na svém kontě dlouhý seznam zločinů, informoval server iDNES.cz.

Neuvěřitelná tahanice o zločineckého imigranta. Z Německa byl deportován, Afghánistán ho ale vrátil zpět. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Lidé s vážnými zdravotními problémy totiž podle dohody mezi oběma zeměmi nemohou být deportováni. „Na základě dohody, kterou máme s Německem, nemohou být zranitelní lidé deportováni do Afghánistánu. Zmíněný muž tato kritéria splňoval, a proto jsme ho poslali zpět do Německa,“ sdělil Murtaza Rasuli z afghánského ministerstva pro uprchlíky a repatriaci.

Mladík, kterého afghánské úřady odmítly pustit do vlasti, se v současné chvíli nachází v detenčním centru pro mladistvé. Zde vyčkává na přezkoumání svého případu. O azyl se ucházel v Německu od roku 2010.

Anketa

Považujete Ukrajinu za spojenecký stát?

3%
97%
hlasovalo: 10430 lidí
Mortaza D. se přitom dopustil více než dvou desítek závažných zločinů, jakými jsou například loupež, ublížení na zdraví, obchodování s drogami či vyhrožování. Afghánci však tvrdí, že mladíkovy kriminální záznamy nemají s jeho odmítnutím nic společného. „Muž byl duševně nemocný a v důsledku společného rozhodnutí obou stran byl poslán zpět do Německa,“ dodal Rasuli.

Duševní stav Mortazy D. německé ministerstvo vnitra odmítá komentovat s ohledem na jeho soukromí. Potvrdilo však, že existuje dohoda týkající se závažně nemocných, kteří by cestu zpět do vlasti nezvládli nebo kterým Afghánistán nedokáže zajistit adekvátní zdravotní péči.

Přesto, že Mortaza D. bude podle ministerstva v blízké době propuštěn z detenčního centra, na svobodu se prý nedostane. Vrátí se zpátky do vězení, kde si předtím odpykával trest za své zločiny. Výkon trestu soud pozastavil poté, co muž dobrovolně souhlasil s deportací zpět do Afghánistánu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…