Nevím o tom, že by VV měly mimorozpočtové fondy, prohlašuje John

07.02.2013 20:22

Předseda Věcí veřejných Radek John neví nic o tom, že by strana měla mimorozpočtové fondy, z nichž by v minulosti vyplácela v hotovosti své spolupracovníky. Na údajnou existenci nejasných fondů upozornila televize Nova, podle níž z nich bylo vyplaceno celkem 41,5 milionu korun. Podle Víta Bárty, který chce Johna ve funkci vystřídat, jde o nesmyslnou diskreditaci. Vedení strany hovoří o mediální kampani.

Nevím o tom, že by VV měly mimorozpočtové fondy, prohlašuje John
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John
reklama

"Absolutně nemám žádné povědomí o tom, že by něco takového existovalo," řekl dnes ČTK John. Nova se odvolává na dokumenty, které získala a které obsahují výpisy plateb různým zaměstnancům i politikům VV v letech 2010 a 2011. "Napřed musíme zjistit, co je to za papír, může být zcela falešný," poznamenal John.

Podle Bárty jde o dokonalou manipulaci

Peníze dostávali podle televize například bývalí čelní zástupci VV, nyní nezařazení poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka. Kočí prý dostala přes 182.000 korun a Škárka skoro 230.000 korun. Výplaty potvrdil Nově i další člen VV, nyní poslanec LIDEM Viktor Paggio, jenž údajně obdržel asi 256.000 korun. "Potom, co jsem zjistil, jací jsou zmetkové mezi přeběhlíky, nemůžu vyloučit ani to, že jedí děti," komentoval to John.

Bárta na svém webu označil televizní reportáž za dokonalou manipulaci. Poznamenal, že 40 milionů korun si na odměnách nerozdělí ani manažeři Českých drah a reportáž dokumentuje údajné výdaje "ani ne za pár tisíc korun". Škárka a Bárta se kvůli "obálkové aféře" ve VV zodpovídali před soudem, v lednu byli nepravomocně zproštěni viny.

Výkonná rada opoziční strany dnes informace uvedené v reportáži odmítla jako "účelová nařčení". Podle ní jde o "cílenou kriminalizaci Věcí veřejných a jejich představitelů". Účelem "negativní kampaně" je prý poškození strany před její volební konferencí, ovlivnění volby vedení a destabilizace členské základny. Sjezd VV se koná 16. února.

Peake prý o fondu nevěděla

Předsedkyně poslaneckého klubu strany Kateřina Klasnová dnes po setkání s příštím prezidentem Milošem Zemanem řekla, že financování Věcí veřejných "prošlo tak důkladnou kontrolou jako neprošlo financování jiných politických stran". Svědčí o tom podle ní i audit mezinárodní společnosti, jehož auditorkou byla Dana Trezziová, kterou nyní TOP 09 navrhuje do čela Nejvyššího kontrolního úřadu.

Klasnová prý nemá důvěru v práci novinářů stojících za televizní reportáží o financování VV. Pokud disponují nezvratnými důkazy, mají se podle ní obrátit na policii.

Bývalá šéfka poslanců VV a nynější předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake uvedla, že o černém fondu nevěděla a netuší, jestli byl někdo placen jinak než normálně přes smlouvu. "Samozřejmě, že mě to překvapuje, že by někde měla v desítkách milionů lítat hotovost," řekla dnes novinářům. Z VV prý Peake odešla, když o jejich financování začala pochybovat.

Peake také poznamenala, že si vždy myslela, že VV platil Bárta ze svých peněz hlavně v době, když byly jen komunální stranou. "Rozhodně byl úspěšný podnikatel a měl na to. Považovala jsem to za filantropický projekt z jeho strany," dodala. Bývalý člen vedení Věcí veřejných a bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš dnes ČTK řekl, že se ve VV někdy platilo ze stranické pokladny v hotovosti. Zda byly tyto peníze vyúčtovány, však neví. On sám má prý svědomí čisté, protože to, co dostal, má na fakturu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

14:14 „Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

Blíží se krajské a senátní volby. Ale ještě před nimi by se měla ve Sněmovně řešit petice zasazující…