Nevyměnit hodnoty za potlesk na Twitteru. Politologové pochybují, zda to Hamáčkovi vyjde

12.04.2021 22:35

Dnes už bývalý místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček to měl spočítané. Podle názoru mnohých politologů a ze slov předsedy ČSSD Jana Hamáčka vyplývá, že se strana odvoláním exministra zahraničí snaží získat zpět levicové voliče. Podle některých politologů ale na to odvolání Petříčka nebude mít vliv.

Nevyměnit hodnoty za potlesk na Twitteru. Politologové pochybují, zda to Hamáčkovi vyjde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

O odvolání šéfa zahraničí se spekulovalo již nějaký ten pátek. Po zvolení nového vedení strany ČSSD ale bylo jasno. Prezident Miloš Zeman na Hamáčkův návrh v pondělí odpoledne odvolal do té doby místopředsedu ČSSD a také ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.

„Předseda Hamáček se takto snaží udělat z ČSSD stranu, která bude pro voliče co nejsrozumitelnější a bude mluvit jedním hlasem. Navazuje na výsledky sjezdu, kde vyhrála tendence udělat z ČSSD krystalicky levicovou stranu bez nějakého uhýbání do politického středu,“ komentuje situaci politolog Lukáš Jelínek podle serveru Aktuálně.cz s tím, že podle něj v odvolání nehrálo roli přání prezidenta ani premiéra, kteří byli Petříčkovi přední kritici.

Podle něj byl důvod jasně vnitrostranický. Slova Jana Hamáčka jsou toho zřetelným důkazem. Podle něj Hamáček v Petříčkovi viděl někoho, kdo v jeho očích odvádí od ČSSD tradiční levicové voliče. „Varuji před těmi, kteří posunují sociální demokracii do středu, sociální demokracie nemá být oranžová TOP 09 nebo Piráti. Vyměnit naši minulost, naše hodnoty, náš program, naše úspěchy, naše voliče za potlesk na Twitteru nebo v redakci Respektu je cesta do pekel,“ tvrdil šéf ČSSD. Většina Petříčkových příznivců zároveň přiznala, že nejsou levicovými voliči.

Hamáček kromě toho naopak věří, že osloví tradiční voliče. Podle průzkumů se podpora sociální demokracie pohybuje kolem devíti procent. Podle předsedy strany jsou to voliči, kteří straně zbyli. „Nechceme je odehnat. Je to solidní báze, na které můžeme stavět,“ vysvětloval v pondělí Hamáček s tím, že je potřeba další voliče vzít především z hnutí ANO. Petříček naopak byl otevřený oslovení také středových voličů.

Analytik Jaroslav Horníček z agentury Median upozorňuje, že splnit cíl, který si Hamáček předsevzal, nebude jednoduché. „Většina tradičních voličů, kteří kdysi volili ČSSD, teď stále patří hnutí ANO. Jsou to většinou starší lidé, kteří zatím zůstávají ANO věrni. Mladé voliče těžko dokáže ČSSD získat, protože ti budou spíše vzhlížet k Pirátům a STAN. Bude to pro vedení ČSSD skutečně problém,“ říká Horníček s tím, že i devítiprocentní potenciál bude pro stranu těžké naplnit. Rovněž je názoru, že odchod Petříčka nebude mít na voličskou základnu strany zásadní vliv.

Příští měsíce ukážou, jak bude dění na levé části politického spektra vypadat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…