Nezávislá zpráva: Takhle to doopravdy vypadá na východní Ukrajině

07.08.2014 15:13

Zvláštní pozorovací mise pod Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) usnadnila přístup k troskám letadla MH17 nizozemským, malajsijským a australským expertům. Ti nyní pád vyšetřují. Mise také ohledala škody způsobené zjevnou palbou kolem letiště v Doněcku.

Nezávislá zpráva: Takhle to doopravdy vypadá na východní Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!
reklama

Kromě ohledávání trosek malajsijského letadla se expertní tým vydal v doprovodu ozbrojených pracovníků také do Doněcku a Luhansku. V Doněcké oblasti tým navštívil obec Petropavlivka, kde převzal některé osobní věci, které patřily obětem pádu letadla a jež místní shromažďovali.

Obyvatelé Petropavlivky byli v pondělí podle svých slov již čtyři dny bez elektřiny a v nedaleké obci Rozsypne jsou lidé bez elektřiny a tekoucí vody již od 31. července. Většina obyvatel vesnice z ní už také uprchla, hlásí OBSE.

V oblasti mezi oběma vesnicemi mise spatřila minomety a dělostřelecké náboje. Na předměstí samotného Doněcku viděli pozorovatelé velké díry v několika zdech a rozstřelená okna, což odpovídá ostřelování. V pondělí zde ještě nebyly hlášeny žádné oběti na životech.

Celý text v angličtině si přečtete zde.

V noci z neděle na pondělí byla pozorovací mise OBSE přítomna i v Oděse. Zde sledovala aktivisty Majdanu, Pravého sektoru a Svobody. Přibližně 60 z nich se snažilo násilně zabránit koncertu, který se zde měl konat. Aktivistům totiž vadilo, že ukrajinský zpěvák přijal ruské hudební ocenění. Protest nakonec vyústil ve střet s policií. Čtyři policisté a čtyři aktivisté prý byli zraněni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…