Neziskovka vyráží do boje za mazání projevů nenávisti. Co najde na internetu, to rovnou předává policii. Teď se rozčiluje v novinách, že za "čmoudy" nepadají trestní oznámení

06.08.2017 7:58

Nezisková organizace In Iustitia se pokoušela zjistit, jak efektivně se v Česku bojuje proti projevům nenávisti na sociálních sítích. Výsledky prý nejsou nijak povzbudivé. Facebook prý maže nenávistné příspěvky namířené proti Romům či migrantům, ale ne všechny. Některé příspěvky o „čmoudech“ nechává bez povšimnutí. A YouTube prý nenávistné projevy totálně ignoruje. Nezisková organizace navíc tvrdí, že dostatečně razantně nekoná ani policie.

Neziskovka vyráží do boje za mazání projevů nenávisti. Co najde na internetu, to rovnou předává policii. Teď se rozčiluje v novinách, že za "čmoudy" nepadají trestní oznámení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

Česká eurokomisařka Věra Jourová se zasadila o sepsání dohody pro potírání nenávistných projevů v kyberprostoru. Sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo YouTube se v něm zavázaly, že budou potírat projevy nenávisti na sítích. Zdá se však, že dohoda není příliš dodržována. Stačí se podívat na video malé dívenky, která s baseballovou pálkou v ruce tříská do polštáře a muž, který ji přitom nahrává, holčičce podsouvá, že mlátí do Roma nebo muslima.

Vůbec největším hříšníkem je prý YouTube. Přes opakovaná upozornění na nenávistná videa se nikdo neměl k tomu, aby tato videa odstranil. Serveru Lidovky.cz si na to postěžovala právnička Klára Kalibová, ředitelka neziskové organizace In Iustitia, která si klade za cíl všemi dostupnými cestami pomoct obětem trestných činů páchaných z nenávisti.

„Co nás překvapilo, byla absolutní nečinnost YouTube. To jsme vůbec nečekali, je to alarmující,“ uvedla Kalibová. „Nezaznamenali jsme žádnou reakci na 26 ohlášených příspěvků umístěných na této platformě,“ upřesnila.

IN IUSTITIA, POMOC OBĚTEM NÁSILÍ Z NENÁVISTI. VÍCE ZDE

In Iustitia na Prague Pride 2013:

In Iustitia upozorňuje provozovatele sociálních sítí na nenávistné komentáře zaměřené např. proti Romům či migrantům. Facebook prý celou řadu nenávistných výroků odstranil do dvou dnů od jejich nahlášení. I když ani u této společnosti nepobíhalo vše podle představ neziskové organizace. „Ve skupině Nechceme živit Romské obyvatelstvo tak třeba zůstal komentář ‚Mrtvý cigoš, dobrý cigoš...!!!‘,“ píše server. Server YouTube  naproti tomu neodstranil žádný příspěvek; jak již bylo řečeno, vůbec nereagoval.

Policie nedělá dost, varuje nezisková organizace

In Iustitia se kvůli nenávistným příspěvkům obrátila i na policii, ale strážci zákona prý většinu oznámení jen hodili do koše. V pořádku se Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) zdálo i tvrzení „Kurva ta Evropa není nafukovací. Kdy už konečně začnou ty čmoudy střílet hned jak se k ní přiblíží,“ což je podle Kalibové naprosto neuvěřitelné a skandální. NCOZ však pochybení odmítá.

„Pracoviště, které obdrželo podněty od In Iustitia, je vyhodnotilo a ty, které mohly naplňovat skutkovou podstatu některého z trestných činů, postoupilo příslušnému policejnímu orgánu k přijetí dalších opatření,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Strážci zákona se prý vážně zabývají asi 30 podněty od In Iustitia.

Sponzoři. Printscreen z webu In Iustitia:

Ředitelka In Iustitia Klára Kalibová přebírá Cenu Alice Masarykové za rok 2014 od velvyslance USA Andrewa Schapira. Printscreen: web Romea.cz

 

reklama

autor: mp

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …