Neziskovky nám ve světě dělají čest, neberte jim peníze! Lidovci právě vystoupili proti Zemanovi, slíbili akci

12.12.2018 12:18

V Senátu dnes uspořádal tiskovou konferenci senátorský klub lidovců a vzali s sebou i nezařazeného senátora Pavla Fischera. Proč právě jeho, to se ukázalo vzápětí. Předseda zahraničního výboru Senátu totiž ohlásil spolupráci s evropským výborem, kterému předsedá lidovec a neúspěšný kandidát na předsedu horní komory Václav Hampl.

Neziskovky nám ve světě dělají čest, neberte jim peníze! Lidovci právě vystoupili proti Zemanovi, slíbili akci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Pavel Fischer

Po úvodním vystoupení předsedy klubu Petra Šilara si vzal slovo právě Hampl, který uvedl, že senátoři ve výboru pro evropskou integraci se na svém posledním jednání zabývali i „akutní krizí mezi Ruskem a Ukrajinou“.

Hampl vytýčil heslo: „Nemůže se jednat použitím zbraní, ale u jednacího stolu“. Základem je podle něj propuštění zadržených ukrajinských námořníků, ale například i navrácení veškerého vojenského materiálu, který Rusové zabavili.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.
  • senátor

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 7765 lidí

Pak si vzal slovo senátor Fischer. Ten ohlásil, že zahraniční výbor, kterému předsedá, hodlá úzce spolupracovat s evropským výborem senátora Hampla. Dbát o zahraniční politiku je podle něj důležitým úkolem Senátu.

Ohledně toho, na co se společná iniciativa obou výborů má zaměřit, naznačila mnohé Fischerova slova: „Budeme dbát o to, aby Ukrajina zůstala vysoko na seznamu priorit“. Kromě toho, jak zdůraznil, chce Senát dbát i o energetickou bezpečnost země, a o „ochranu našich hranic, včetně hranic kybernetických“.

Tiskovou konferenci korunovalo vystoupení místopředsedkyně senátu za KDU- ČSL Miluše Horské. Ta připomněla, že před 70 lety Valné shromáždění OSN schválilo Všeobecnou deklaraci lidských práv. „Československo se tehdy hlasování zdrželo. A byla bych nerada, kdybychom se dnes při prosazování lidských práv ve světě opět zdrželi,“ řekla novinářům.

A pokračovala: Mám zprávy od neziskových organizací a jejich zřizovatelů, že se právě nyní rozhoduje o jejich penězích. Bylo by nevhodné, kdyby o ty peníze přišly,“ zdůraznila senátorka.

Pak připomněla Masarykovo heslo: „Demokracii bychom měli, teď ještě ty demokraty“. Neziskové organizace jsou podle ní „prodlouženou rukou České republiky“. „Dělají nám čest, od velvyslanců víme, že svět je respektuje,“ připomněla.

A zakončila varováním, že „ostatní demokratické země čekají, jaká bude naše orientace“. Některé současné dění prý vyvolává obavy.

V rámci odpovědí na dotazy novinářů si vzal opět slovo senátor Pavel Fischer. Ten zkritizoval prezidenta Zemana za jeho chování k českým zpravodajcům. „Je to pro mě výrazem neloajality k těm, kterým má dělat šéfa,“ řekl Fischer.

Senát by se podle něj měl chování prezidenta věnovat. Slíbil, že Senát k tomu stanovisko zaujme, jen prosí o čas, protože nechce dělat žádné nahodilé akce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…