Nezvýšíme daně? Fiala koriguje předvolební slib: My jsme připouštěli...

02.03.2023 18:40 | On-line

Premiér Petr Fiala znovu promluvil o tom, zda se jeho vláda chystá zvýšit daně. Jeho kabinet si prý vytvořil určitou rezervu, takže má prostor pro nějaké kroky. Promluvil také o valorizaci důchodů a současné tempo růstu penzí označil za „nebezpečné“. Prozradil také, zda vláda se zpomalením valorizace penzí záměrně čekala až po prezidentských volbách.

Nezvýšíme daně? Fiala koriguje předvolební slib: My jsme připouštěli...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Předseda vlády Petr Fiala ve čtvrtečním vysílání Dvaceti minut Radiožurnálu prohlásil, že má velké pochopení pro použití obstrukcí při jednáních s vládou. Ale má pocit, že v tomto volebním období se to podle Fialy přehání až příliš. Premiér připomínal, že opozice má právo vládu kritizovat, ale koaliční většina má právo vládnout a posléze se zodpovídat voličům z toho, co prosadila.  

„My jsme se několikrát snažili o dohodu, tak abychom tento návrh neprojednávali ve stavu legislativní nouze. Opozice ale řekla ne, na zkrácení lhůt nekývneme, tak nám nezbylo než jednat ve stavu legislativní nouze,“ vysvětloval Fiala. „My to potřebujeme stihnout tak, abychom měli ve Sbírce zákonů tu úpravu tak, aby tam byla, než budeme muset vydat vládní nařízení o valorizaci, a to je, tuším, 22. března. Ta valorizace je taková, že ji nikdo nečekal, a z hlediska veřejných financí je nebezpečná,“ upozornil Fiala.

Volal také po tom, že je třeba docílit určité korekce mezi lidmi, kteří mají nízké důchody, a mezi lidmi, kteří mají vysoké důchody. Podle Fialy je třeba změnit i vzorec valorizace penzí. „V době, kdy se schvaloval stávající vzorec, nikdo nepočítal ani se sedmiprocentní inflací, natož se sedmnáctiprocentní... Do budoucna musíme zasáhnout do toho valorizačního vzorce, tak aby odrážel stav ekonomiky,“ vysvětloval Fiala.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31477 lidí
Zdůrazňoval, že ještě v prosinci minulého roku vláda nevěděla, že v únoru bude inflace takto vysoká, ani odhady odborníků to prý nepředvídaly.

„Tady trvám na tom, že jsme neměli signály, že by ta inflace byla takto vysoká, ale s tou valorizací jsme počítali,“ řekl Fiala.

Odmítl myšlenku, že by koalice se zpomalením valorizace penzí záměrně čekala až po prezidentských volbách. „Já toto odmítám. Musíte si také uvědomit, co jsme řešili. Byla to válka na Ukrajině a s ní spojená uprchlická krize. Byla to energetická krize, kdy my jsme museli zajistit, aby byl k dispozici plyn,“ připomínal Fiala. Kvůli tomu prý došlo ke zpomalení růstu penzí až teď.

Stejně jako v minulosti i tentokrát odmítl myšlenku, že by se jeho vláda chystala zvyšovat celkové daňové zatížení.

„My jsme i před volbami připouštěli možnou určitou úpravu daňových sazeb, ale zároveň neměnit celkové daňové zatížení. My teď máme určitou rezervu, protože díky tomu, že jsme plnili sliby, tak jsme lidem ušetřili asi 30 miliard,“ vysvětloval předseda vlády.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

rada pro mladé a živnostníky., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepatriot1955 , 02.03.2023 18:58:19
Podvádějte stát kde se dá a kdy se dá, protože on vás podvede kdy se mu zachce. práce na černo, bez dokladů, a vydělané peníze ukládejte ne v bankách, ale do zlata. To je jediná možnost jak zabránit tomu, aby vás nějaký další Fiala v penzi neokradl tak, jako okradl nás.

| 5 | 0

Další články z rubriky

Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

20:04 Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

Slovensko je podle obsáhlého mezinárodního průzkumu slovenského think-tanku Globsec nejvíce nakloněn…