Nic nebude, zavíráme! Blatný sebral podnikatelům naději. Je to vážné

19.02.2021 11:58

Obchody se otevírat nebudou, vláda mění plány kvůli zhoršující se epidemické situaci, v pátek to na tiskové koferenci po jednání vlády uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Naopak se kabinet shodl na dalším zpřísnění – od pondělí bude povinné nosit respirátory FFP2, nanoroušky nebo dvě nasazené chirurgické roušky v obchodech, veřejné dopravě i nemocnicích. Ministr Blatný se také opřel do svého předchůdce Romana Prymuly a do zástupce hlavní hygieničky, ředitele odboru ochrany veřejného zdraví na Ministerstvu zdravotnictví, Jana Marounka.

Nic nebude, zavíráme! Blatný sebral podnikatelům naději. Je to vážné
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23201 lidí
Aby se v pondělí 22. února mohly otevřít všechny obchody prosazoval vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle šéfa resortu zdravotnictví si takové kroky nemůžeme za zhoršující se epidemické situace a přítomnosti britské mutace dovolit.

„Došlo k významnému zhoršení situace v České republice, co se týká počtu osob na jednotkách intenzivní péče a celkového počtu nových případů počtu lidí v nemocnicích,“ zdůraznil Blatný.

„Z tohoto důvodu se vláda shodla na tom, že původní návrh Ministerstva průmyslu a obchodu o otevření některých obchodů není průchozí a nedojde k němu. Naopak jsme se shodli, a na tom trvám, že je potřeba vše udělat vše pro to, aby se šíření nákazy, které je dáno zejména britskou mutací, zabránilo,“ pokračoval.

Z tohoto důvodu bude od pondělí platit opatření, které bude nařizovat nošení FFP2 a KN95 respirátorů, případně nanoroušky nebo dvou na sebe nasazených chirurgických roušek v místech, kde je vysoká kumulace lidí. „Sem patří zejména obchody, veřejná doprava, nemocnice a podobně,“ dodal Blatný s tím, že podrobnosti upřesní v pondělí jeho ministerstvo svým nařízením.

Různé svépomocně vyrobené tkaniny nebude Blatný podle svých slov považovat za dostatečnou ochranu.

O dalších opatřeních se bude rozhodovat během víkendu. „V průběhu pátku a víkendu budou probíhat další jednání s epidemiology a s klinickou skupinou, která budou upřesňovat další opatření do budoucích dnů. V úterý je v plánu jednání s opozicí o tzv. pandemické dohodě,“ uvedl Blatný, který věří, že najdou společnou cestu.

Příští týden rovněž dojde k navýšené dodávek vakcín pro nejpostiženější kraje. Od 1. března podle Blatného budou do vakcinace zapojeni také praktičtí lékaři a možné bude i očkování pracovníků ve školách.

Z jeho úst zazněla i kritika směrem k Prymulovi a Marounkovi, kteří jsou negativním příkladem pro české občany. „Je to velmi negativní příklad spoluobčanům,“ komentoval jejich čtvrteční návštěvu fotbalového utkání v pražském Edenu. Dal prý podnět státnímu tajemníkovi, aby to s Marounkem řešil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…