Ničení ústavy je horší než covid. Kalousek utřel Babiše, hejtmany i Topolánka

14.02.2021 18:54

Politický matador, bývalý ministr financí a exposlanec TOP 09 Miroslav Kalousek se dnes na svém twitteru rozohnil proti opětovnému vyhlášení nouzového stavu vládou za pomoci hejtmanů. S naší ústavou to podle něj vypadá dost bledě. Schillerové Kalousek vzkazuje, že se bojí víc porušování ústavy než nějaké epidemie. Kartáč dostal i Topol.

Ničení ústavy je horší než covid. Kalousek utřel Babiše, hejtmany i Topolánka
Foto: Vysílání CNN Prima News
Popisek: Miroslav Kalousek v Partii
reklama

„Pokud Sněmovna vládě nouzový stav neprodloužila a vláda tak učiní na žádost hejtmanů, pak bude porušena ústava, princip dělby moci a vláda bude demonstrovat opovrhování Poslaneckou sněmovnou i voliči.“ Tak reagoval Kalousek na tweet hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka z hnutí ANO, který informoval o tom, že se všichni představitelé krajů dohodli na společné žádosti o nouzový stav.

Další varovný tweet od Kalouska na sebe nenechal dlouho čekat. Podle něj nejde o nic menšího než o rozklad ústavního pořádku v přímém přenosu. Napsal: „Sněmovna ve čtvrtek rozhodla o nouzovém stavu v rámci svých ústavních pravomocí. Toto rozhodnutí nelze nahradit jednáním kohokoliv s kýmkoliv. Rozklad ústavního pořádku nemůže posílit důvěru občanů ve stát. Naopak ji dále oslabí,“ domnívá se politik.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich vidí situaci tak, že hejtmani dali vládě čtrnáct dní za jasných podmínek, které pokud nesplní, je třeba s ní skoncovat hlasováním o důvěře v Poslanecké sněmovně. Kalousek mu na to odvětil, že krajští představitelé nemají žádnou pravomoc cokoliv vládě dávat, a dodal: „Pro mě je velké občanské zklamání, že ani jeden z vás neřekl: ‚Sněmovna rozhodla a my nejsme oprávněni její rozhodnutí změnit.‘ Hejtmanů bez znalosti ústavního systému se dost obávám.“

Ministryni financí Aleně Schillerové Kalousek opět přes Twitter vzkázal, že si její vláda dělá z ústavy trhací kalendář a svobodomyslní lidé se toho jistě bojí více než epidemie. Očekávat zrušení nouzového stavu podle politika prý také nemáme. „Bude platit. Musela by ho zrušit buď Sněmovna, nebo Ústavní soud. ÚS to nestihne a ve Sněmovně na to neseberou odvahu,“ napsal.

Svého někdejšího kolegu z vlády, bývalého premiéra Mirka Topolánka, za mírně pozitivní přístup k jednání hejtmanů Kalousek zase stihl pokárat následovně: „Promiň, nemohu souhlasit. Co se stalo? Premiér, kterému nevyhovuje, že je odpovědný Sněmovně, se sešel s hejtmany a spolu s nimi rozhodnutí Sněmovny změnil. Od Bureše mě to nepřekvapuje, ale od ‚samostatně myslících osobností‘ bych to nečekal,“ pálil politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …