Nikdo neklepal. Hned páčili dveře. Skončil jsem na ulici jen v trenkách a s jednou botou, před soudem vypovídal muž, který se vzpíral exekuci

20.03.2019 17:58

REPORTÁŽ Jaroslav Novák, který se před více než rokem vzpíral výkonu exekučního řízení a nakonec skončil v rukou policejního Útvaru rychlého nasazení (URNA) a podle svých slov byl vyveden na ulici pouze v negližé a jen s jednou botou, stanul ve středu 20. března před Obvodním soudem pro Prahu 8. Státní zástupkyně však muže viní hned ze dvou přečinů: nedovoleného ozbrojování a vyhrožování s cílem ovlivnění úřední osoby.

Nikdo neklepal. Hned páčili dveře. Skončil jsem na ulici jen v trenkách a s jednou botou, před soudem vypovídal muž, který se vzpíral exekuci
Foto: JK
Popisek: Jaroslav Novák
reklama

Jaroslav Novák ve svém bytě v pražských Kobylisích 2. listopadu 2017 bránil výkonu exekučního rozhodnutí, proti kterému podal odvolání. Tváří v tvář exekučním vykonavatelům se v bytě zabarikádoval a podle několika svědků vyhrožoval palbou ze střelné zbraně.

Exekuční rozhodnutí bylo tehdy podle závěru soudu doručeno jen dvě hodiny předtím, než byla zahájena samotná exekuce prostřednictvím vyklizení bytu. Novák se proti exekuci odvolal a žádal o odklad. Exekutor jej ovšem zamítl. Městský soud v Praze dal posléze Novákovi a jeho právnímu zástupci za pravdu s tím, že exekutor měl jeho žádosti o odklad vyhovět. Postup exekutorů byl podle nálezu soudu v „rozporu s dobrými mravy i smyslem zákona“. Informovali jsme zde

Novák ve středu 20. března ovšem kvůli svému tehdejšímu postupu stanul před soudem. Viněn je státní zástupkyní hned ze dvou přečinů. Za prvé údajně nereagoval na výzvu exekutora a začal jeho pověřencům vyhrožovat zastřelením. Údajně měl tvrdit, že vlastní zbraň CZ 75. Jde o přečin vyhrožování s cílem působit na osobu úřední.

Flinta Mauser složená z různých dílů...

Za druhé je Novák obžalován i z přečinu nedovoleného ozbrojování. V jeho bytě byla posléze nalezena dlouhá palná zbraň typu Mauser smontovaná z různých dílů, některé prý byly ještě z druhé světové války. Navíc se u Nováka doma našlo i 50 pistolových nábojů do zbraně typu Luger. Muž měl zbraň a střelivo držet bez patřičných oprávnění.

„Jsem poškozený, nikoliv oběť. Exekutor se vůbec neohlásil, ale hned se pokoušeli páčit dveře,“ vypověděl před soudem Novák. „Volal jsem policii, policisté nebyli schopni porozumět tomu, že bylo podáno proti exekuci odvolání s návrhem na odklad jejího výkonu. Pokoušel jsem se policistům podat škvírou ve dveřích odvolání proti exekuci. Chtěl jsem, aby policista neoprávněnou exekuci zastavil. Policisté to ale nebyli schopni vůbec pochopit,“ uvedl před soudem obžalovaný.

Když se Novákovi nepodařilo domluvit se přímo se zasahujícími policisty, pokoušel se volat na linku 158. Policistka na telefonu mu podle jeho slov hovor několikrát položila.

Novák se dále snažil exekuci oddálit a na místo dostat své právní zástupce. „Já jsem se žádného trestného činu nedopustil, věc byla v řádném odvolání,“ zopakoval u soudu několikrát Novák.

„Exekutor vůbec neklepal, rovnou přišli a páčili dveře,“ popsal dramatické chvíle muž. To, že by někomu na místě vyhrožoval zastřelením, Novák odmítl. Prý pouze během hovoru na lince 158 telefonistku upozorňoval, že má právo na přiměřenou obranu svého zdraví a majetku.

Když jej soudkyně konfrontovala s tím, že o výhrůžkách zastřelením z jeho strany se zmínilo hned několik svědků, napadl Novák hodnověrnost jednoho svědka s tím, že dotyčný holduje alkoholu. U druhého za nepříznivým svědectvím proti sobě zase spatřuje komplikované vztahy v bytovém družstvu. Na konto svědectví ze strany vykonavatelů exekuce zase uvádí, že se tito snaží zakrýt fakt, že exekuce byla nezákonná.

„Dopadl jsem hůř než Kajínek.“

Co se týče dlouhé palné zbraně, která byla v jeho bytě nalezená, Novák uvedl, že zbraň není jeho. Buď ji podstrčil exekutor, nebo je jeho přítele, který u něj přechodně pobýval a zbrojní průkaz vlastní, uvedl Novák. Na zbrani se navíc nenašly žádné otisky prstů, upozornil.

Věc nakonec v inkriminovaný den dopadla tak, že zasahující policisté na Nováka zavolali příslušníky Útvaru rychlého nasazení.

I tuto akci Novák před soudem popsal do detailů. „Vtrhli dovnitř, když jsem se jim snažil otevřít. Házeli na mě hned dělbuchy. Dopadl jsem hůř než Kajínek, protože na něho nestříleli taserem. To na mě ano, měl jsem ruce nahoře, ale použili na mě taser,“ uvedl Novák, který skončil podle svých slov vyvedený na ulici v doprovodu policistů pouze v trenýrkách a pouze s jednou botou. „Policejní brutalita non-plus ultra,“ postěžoval si.

Hlavní líčení Novákova případu bylo odročeno. Druhé přelíčení proběhne za účasti svědků v polovině května.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…