Nikdy jsem to neřekl, ale omlouvám se za to. Kalousek dělá kampaň, že neuznávám fašismus a holocaust. Andrej Babiš se ve sněmovně opravdu naštval

06.09.2016 15:49

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se v Poslanecké sněmovně pustil do vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše za to, jak nedávno nelichotivě promluvil o koncentračním táboře v Letech. Prý si nedokáže představit, jak by mohl být Babišův výrok vytržený z kontextu. „My tento výrok pokládáme za velmi nebezpečný! ČR si totiž nezaslouží, aby ji reprezentoval člověk, který je ochoten pochvalně hovořit o nelidských praktikách Třetí říše!“ řekl Kalousek a dnes poslance žádal, aby se výroky Babiše zabývali.

Nikdy jsem to neřekl, ale omlouvám se za to. Kalousek dělá kampaň, že neuznávám fašismus a holocaust. Andrej Babiš se ve sněmovně opravdu naštval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Slova vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že bývalý romský tábor v Letech na Písecku nebyl koncentrační, opravdu nahrála jeho politickým soupeřům. Dnes se chyby Babiše v Poslanecké sněmovně chopil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a jal se před celým sálem ministra financí kárat.

„My jsme omluvu neslyšeli, my jsme slyšeli výmluvy, že tento výrok byl brutálně vytržený z kontextu. Upřímně řečeno nikdo z nás si neumí představit kontext, v rámci kterého by tato věta byla přijatelná ať už v jakémkoliv kontextu,“ zmínil k tomu Kalousek s tím, že mu vadí především onen pochvalný tón, který podle něj z Babišových slov vyplynul k táboru, který byl zpočátku pracovní, ale za druhé světové války se změnil v koncentrační, odkud byli čeští Romové deportováni podobně jako Židé do vyhlazovacího tábora u Osvětimi.

A prý dokonce slyšel, že někdo ze členů vlády výrok Babiše snižoval. Kupříkladu prý ministr dopravy Dan Ťok řekl, že to je „zcela nevinný výrok“. „Ale my ho pokládáme za velmi nebezpečný! Ten výrok se nesmí opakovat! Česká republika si nezaslouží, aby ji reprezentoval člověk, který hovoří pochvalně o nelidských praktikách Třetí říše!“ burácel k tomu za debatním pultíkem Kalousek.

Babiš: Je to pseudoaféra!

Babiš si ale jeho slovní výprask nenechal jen tak líbit. Podle něj jde o pseudoaféru, která je živena tisíckrát opakovanými dezinformacemi.

„Je to kampaň proti mně a podsouvat mi, že neuznávám fašistické hrůzy a holocaust... Je to sprosté a já to odmítám!“ oponoval Babiš. Podle něj je před volbami, a tak chápe, že je třeba jeho výrok nějak využít proti němu a proti hnutí ANO. Poté promluvil o historii památníku a zneužívání sociálních dávek, což zjistil, když nedávno navštívil ve Varnsdorfu jednu z ubytoven.

„Já jsem jeho vysvětlení moc neporozuměl,“ vytasil se ale po čtvrthodinovém Babišově antré předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). „Pan vicepremiér podle mne měl říci, že to tak nemyslel, měl se za svá slova omluvit, ale já jsem od něj nic takového nezaznamenal,“ řekl důrazně Hamáček. Podle něj by si to s Andrejem Babišem měli vyříkat především sami voliči.

Babiše také kárali předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola a také vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Oba řekli, že Babiš by se měl za svá slova omluvit.

Ten následně opravdu přistoupil k debatnímu pultíku. „Já tu dezinformaci prostě nevyvrátím! Nikdy jsem to neřekl tak, jak to prezentoval onen fotograf. Byla to od něj lež. Nikdy jsem neřekl: ‚Kdo nepracoval, šup a byl tam.‘ Není to má mluva. Přesto se za to omlouvám, i když nikdy to nebylo řečeno. Omlouvám se za věc, kterou jsem nikdy neřekl, a distancuju se od toho,“ uvedl Babiš. Prý jen nterpretoval slova člověka, který řekl, že tábor vznikl jako pracovní.

Nakonec se bod na program schůze dolní komory nedostal. Ze 175 přítomných poslanců jich bylo pro 30, proti 47.

Fotogalerie: - Babišova obhajoba

První poprázdninová schůze sněmovny. Andrej Babiš ...
Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem
První poprázdninová schůze sněmovny. Andrej Babiš ...
Minuta ticha za Věru Čáslavskou
První poprázdninová schůze sněmovny. Andrej Babiš ...
Ministr financí Andrej Babiš

Bylo to zpolitizováno

O co v celém případu jde? Babiš minulý týden v sociálně vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že Lety byly koncentračním táborem. „Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ řekl údajně. Za výrok se Babiš již dříve omluvil, tvrdí ale, že jeho slova byla vytržena z kontextu a zpolitizována.

Babišův výrok o táboře v Letech kritizoval nejprve premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud se podle něj ministr financí ve sněmovně od výroku distancuje, není ale podle předsedy vlády nutné věc zařazovat na jednání Poslanecké sněmovny, jak si přeje opozice.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes dokonce osobně památník v Letech navštívil a na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy uctil památku jeho obětí. Při té příležitosti uvedl, že svůj postoj k holocaustu jednoznačně vyjádřil tím, že se přátelil se spisovatelem Arnoštem Lustigem a sponzoroval jeho knížky.

Předseda vlády následně na to uvedl, že návštěva v Letech mohla být pro Babiše užitečná. Věří, že ji využil k tomu, aby se seznámil s fakty o tom, co se v Letech odehrálo, a že už nebude šířit nepravdy.

Památník obětem tábora v Letech se nachází v těsné blízkosti vepřína. Vládě se už 18 let nedaří najít řešení situace. Zatím nedala peníze na to, aby vepřín od současných majitelů vykoupila, nechala jej zdemolovat, a vzniklo tak pietní místo. Babiš dnes novinářům řekl, že on otázku případného výkupu vepřína neřeší. „To má za úkol pan – ministr pro lidská práva – Dienstbier, vláda mu to uložila v březnu 2016, takže já věřím, že to vyřeší,“ řekl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…