Nizozemsko vyhostilo tureckou ministryni a Erdogan zuří. Chováte se jako nacisti, zní z Ankary

12. 3. 2017 15:49

Mezi Nizozemím a Tureckem létají hromy a blesky. Poté, co Nizozemsko vypakovalo tureckou ministryni a urychleně ji vyhodilo na německé hranice, začala země půlměsíce vyhrožovat západní zemi sankcemi. Nizozemský premiér Rutte vrací úder.

Nizozemsko vyhostilo tureckou ministryni a Erdogan zuří. Chováte se jako nacisti, zní z Ankary
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.
reklama

Turecká ministryně Fatma Betül Sayan Kaya chtěla vystoupit v Nizozemsku a svým zdejším krajanům chtěla popsat politické změny, které se v Turecku chystají. Jenže narazila. Nizozemská vláda v čele s pravicovým Markem Ruttem členku turecké vlády bez rozpaků vyhostila ze země. Turecký premiér Binali Yildirim kvůli tomu podle informací britského deníku The Guardian zuří.

Yildirim udeřil na Nizozemce a vyčetl jim, že porušili diplomatickou imunitu této dámy, což je podle turecké strany absolutně nepřijatelné. Rutte však ihned přešel do protiútoku. Poukázal na to, že Nizozemí má těsně před volbami a agitace ministra cizího státu je v tomto čase pro Nizozemce absolutně nežádoucí. Turecká strana o tom prý byla zpravena předem, ale turecká ministryně stejně chtěla vystoupit. Země půlměsíce tím podle nizozemského premiéra překročila dané politické linie tak, jak ještě nikdy v minulosti.

Celý text v angličtině naleznete zde.

Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb obvinil Turecko, že lhalo. Politik žádal ujištění, že ministryně nebude v Nizozemsku před volbami pronášet řeči, a údajně byl ujištěn, že se tak nestane. Ve skutečnosti však ministryně Fatma Betül Sayan Kaya hodlala přijet ke konzulátu své země v Nizozemsku a tam pronést politickou řeč. „Lhala naplno. Zvala lidi ke konzulátu, kde chtěla pronést řeč,“ rozčiloval se starosta.

Stranou slovní přestřelky ovšem nezůstal ani turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který obvinil Nizozemsko, že „využívá nacistických praktik“. O několik dnů dříve stejně hovořil o Německu. I to se podle Erdogana vrátilo ke své „nacistické minulosti“, když úřady v Německu zrušily vystoupení tureckých představitelů před svými krajany ve věci změn v turecké ústavě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…