No to je sranda: Za jeden smazaný blog o Ortelu vyskočila hromada nových. Pane Bango, nečtěte. Nad jedním se čtenář umlátí smíchy

30. 11. 2016 11:09

Cenzura. Zrušený blog na iDNES.cz, poté co jeho autorka dala čtenářům nahlédnout do autorské kuchyně zpěváka Radka Bangy, prezentovaného po protestu proti ocenění zpěváka Tomáše Ortela jako ctihodná morální autorita, vyvolal značný rozruch. Zejména po zjištění, že administrátorem blogů, který jej zrušil, je bratr potupeného zpěváka.

No to je sranda: Za jeden smazaný blog o Ortelu vyskočila hromada nových. Pane Bango, nečtěte. Nad jedním se čtenář umlátí smíchy
Foto: gipsy.cz
Popisek: Radek Banga alias Gipsy.cz
reklama

Blogerka Lucie Provazníková, celkem známá svým rázným vyjadřováním a odmítáním vítací politiky, napsala blog, ve kterém se v reakci na spor kolem ocenění zpěváka Ortela v anketě Český slavík zaměřila na tvorbu Ortela a Radka Bangy, který proti jeho ocenění protestoval přímo na předávání Slavíků a později před novináři rozvíjel teorie, že po Ortelovi přijde Hitler, a poukazoval na nacistickou symboliku na Ortelově košili při přebírání ceny.

Ze srovnání básnické tvorby Banga moc dobře nevyšel. Blogerka mu připomněla jeho hodně šťavnaté texty, pojednávající o znásilňování nebo užívání drog. Než se však nadála, byl její text z blogu stažen a pro jistotu jí administrátor blogů na iDNES.cz rovnou zrušil její účet, aby si nikdo nemohl přečíst ani její dřívější texty. Celkem rychle se internetem začal šířit příběh zrušení jejího blogu, o to pikantnější, že administrátorem blogů je v iDNES.cz Patrik Banga (novinář známý především ze svého předchozího působiště v České televizi), bratr potupeného zpěváka. A tento zásah skutečně rozlítil mnohé. Kromě sociálních sítí se začali prezentovat i na samotném blogu iDNES.cz, někteří s pomstychtivým dotazem směrem k administrátoru Bangovi, jestli je smaže taky.

Redakce ParlamentníchListů.cz vyzývá autory, jimž jsou na blogovací platformě serveru iDNES.cz jejich články mazány, aby je zasílali na adresu redakce@parlamentnilisty.cz.

BLOG LUCIE PROVAZNÍKOVÉ, KTERÝ TO VŠECHNO SPUSTIL

Bloger Tomáš Holek připomněl, že zpěvák Radek Banga skončil v soutěži o Českého slavíka na pěkném 46. místě. To prý svědčí o tom, že lidé jeho písně, pojednávající nezaměnitelným způsobem o znásilňování, fetování a prznění nezletilých, příliš neberou.

Anketa

Který středoevropský premiér je nejlepší?

1%
91%
6%
2%
hlasovalo: 13367 lidí

Teď tedy místo vyznání kalibru „nastříkám ti to na kozy, nic jinýho si ani nezasloužíš“, vyjádřil Banga představu, že umělecká svoboda neplatí pro každého. Bloger Holek se tomuto jeho selektivnímu přístupu ke svobodě ani příliš nediví. „Patrik Banga, bratr Radka Bangy, pracuje v cenzurním oddělení redakce iDNES, kde cenzuruje a maže diskusní příspěvky prezentující tzv. ‚nevhodné‘ názory,“ připomíná. A ještě pikantnější prý je, když tento cenzurní zásah obhajuje přítomností vulgarismů, kolikrát stejných, na kterých si jeho bratr postavil svou uměleckou živnost.

CELÝ BLOG TOMÁŠE HOLKA ZDE

Bloger rovněž připomněl, že Bangu, autora mnoha nepříliš reprezentativních textů, vyslala dokonce jakási komise reprezentovat Českou republiku na známou mezinárodní soutěž Eurovize. Tam před diváky z evropských zemí zcela propadl.

Fakt, že se po tom všem ještě Banga sám prezentuje jako mravokárce, je podle blogera Holka už jen smutným vyvrcholením celého příběhu.

Tribunál pod předsednictvím Šabatové...

Blogera Michala Zákouckého napadla hypotetická situace, že by někdy vyhrála Českého slavíka právě skupina Gipsy.cz, ve které zpívá Radek Banga. Zkusil si představit, co by nastalo, kdyby se situace otočila a stejným způsobem jako Banga zareagoval v publiku Tomáš Ortel. „Tomáš Ortel nejdříve zapíská, poté se zvedá ze sedadla a cestou ze sálu za sebou hlasitě práská dveřmi,“ popisuje bloger.

V tu chvíli by podle něj vypukl celorepublikový poplach. „Na policii začínají vyzvánět telefony s hlášením o nejhnusnějším rasistickém útoku v dějinách ČR,“ představuje si Zákoucký. Dále v jeho představě policisté přestávají kontrolovat lékárničky v povinné výbavě vozidel a napínají všechny své síly proti rasistovi. „Po hodině a půl nebezpečné jízdy je 83 metrů od divadla zatčen speciálním komandem police ČR,“ líčí.

Radek Banga dostal prostor i u Daniely Drtinové:

Při následných domovních prohlídkách se podle něj ještě v noci ze soboty na neděli zjistí například to, že Ortel má doma 18 párů bot (číslo 18 je považováno za skrytý nacistický symbol, v abecedě se totiž pod těmito číslovkami skrývají písmena AH, iniciály Adolfa Hitlera), a ve spíži u něj bylo nalezeno 88 kostek cukru (stejný kód, jenže tentokrát je to dešifrováno jako Heil Hitler). Ve skříni je pak nalezeno tričko od Hugo Bosse, který navrhoval uniformy SS, a je jasno.

CELÝ FIKTIVNÍ PŘÍBĚH SI PŘEČTĚTE ZDE

Sugestivní líčení pokračuje svoláním mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která schválí zvláštní tribunál pod předsednictvím ombudsmanky Anny Šabatové. Do toho vycházejí pondělní noviny s poplašnými komentáři Luboše Palaty či Jiřího Pehe, zpravodajství vládne reportáž z nedělní mše u Salvátora, kde se Tomáš Halík modlí za spravedlivý trest pro Ortela. Líčení končí rituální popravou, přenášenou Českou televizí do 130 zemí světa.

Že tento fiktivní příběh nemusí být ztřeštěnou fantazií, podle něj dokazuje právě příběh blogerky Lucie Provazníkové.

Další začali se smazanou Lucií Provazníkovou solidarizovat a testovat bdělost Patrika Bangy a jeho blogového oddělení iDNES.cz tím, že rovněž začali zveřejňovat výplody textařského ducha jeho bratra. „A teď schválně – skončím na titulu, nebo v koši?“ rýpal do cenzorů bloger Petr Klouček po náloži nerýmovaných veršů.

Bloger Karel Axamit pak sepsal text „Radek Banga si stoupl pod okap, a teď se diví, že je mokrej“, ve kterém ale kritizoval zejména jeho bratra administrátora. „Pokud je Patrik Banga šéfadmin blogu, myslím, že by to chtělo více nadhledu při propagování blogů týkajících se jeho bratra na titulní straně zejména v okamžiku, pokud jde vesměs o blogy jednoho názorového proudu. Tentýž nadhled by to chtělo při mazání diskusí či rušení blogerů. Současným přístupem je dávána do ruky jen hůl těm, co poukazují na tendenčnost a cenzuru blogu,“ varuje. Připomíná, že Banga nechal smazat například příspěvek dokládající, že lebka, kterou měl Ortel při přebírání Slavíka na košili, opravdu není nacistický znak, jak jeho bratr zpěvák suverénně vykládal novinářům.

Celý blog ZDE

„Pokud nějaké médium nastaví pravidla, měla by být dodržována. Pokud dojde k situaci, kdy je u jednoho názorového proudu dodržování těchto pravidel striktně vyžadováno a jejich nedodržení postihováno, a druhému názorovému proudu je soustavné porušování těchto pravidel tolerováno, pak není něco v pořádku a pak se nelze divit kritice, že jde o cenzuru,“ dodává Axamit. A shrnuje, že současnou hysterii zpěvák Banga svými nesmyslnými obviněními velmi vydatně přiživil, proto by se neměl skutečně divit tomu, že pod okapem namokl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

9:48 Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

Profesor Jaroslav Flegr vysvětloval, proč před měsícem tvrdil, že dnes bude tisíc mrtvých s covidem …