Nobelovka pro Gretu? Petr Robejšek jí zkazí den. Vytáhl čísla, co si o tom myslí Němci

04.10.2019 21:39

Přestože byla nominace Grety Thunbergové na Nobelovu cenu míru velmi propírána předními světovými médii a nápad podpořilo i mnoho osobností, ne všichni lidé v Evropě jsou z toho, že by tato šestnáctiletá aktivistka ocenění získala, nadšení. A to ani v Německu, kde by se to z referování některých médií mohlo zdát. Jak ukázal nejnovější průzkum YouGov, Nobelovu cenu za mír by Gretě udělilo jen 15 procent Němců. Na prestižní ocenění navrhli Thunbergovou tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany.

Nobelovka pro Gretu? Petr Robejšek jí zkazí den. Vytáhl čísla, co si o tom myslí Němci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová
reklama

Průzkum YouGov o změně klimatu a životním prostředí nyní jasně ukázal, že si až 66 procent německých občanů nepřeje, aby Greta Thunbergová prestižní ocenění získala. 19 procent si nebylo jisto a jen pouhých 15 % Němců by si dle průzkumu ocenění kontroverzní aktivistky přálo.

U nás na průzkum zareagoval i publicista a politolog Petr Robejšek. „Výzkum YouGov ukázal, že 15 % Němců je pro to, aby Eko-Gréta dostala Nobelovu cenu, 19 % neví a 66 % je proti. Ale tamější média vytvářejí dojem, že tam lidé každý pátek stávkují za klima, odevzdávají klíčky od aut, přesedají na koloběžky, staví si větrníky a odmítají jíst maso,“ napsal na svém twitteru.

Na Nobelovu cenu za mír navrhli Thunbergovou tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany. „Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů,“ řekl poslanec Freddy André Övstegård norskému listu Verdens Gang. „Masivní hnutí, které Greta spustila, je velmi důležitým příspěvkem ke světovému míru,“ dodal.

Fotogalerie: - Klima teď, škola později

Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...

Anketa

Vadilo vám, že Karel Gott podepsal tzv. Antichartu?

11%
89%
hlasovalo: 35983 lidí
Pokud by 11. října byla Nobelova cena za mír Gretě udělena, šestnáctiletá aktivistka by se tak stala nejmladším člověkem, jaký ji kdy dostal, a zařadila by se tak po bok jiných držitelů ocenění, jimiž je například Barack Obama, Al Gore, Evropská unie, Lékaři bez hranic, Jásir Arafat, Nelson Mandela či organizace OSN.

Norský Nobelův výbor nominace na prestižní ocenění nezveřejňuje, někdy tak ale činí ti, kteří dotyčnou osobnost na cenu navrhují. Nominace, které pocházejí mimo jiné od parlamentů a vlád jednotlivých zemí, od univerzitních profesorů či nositelů ocenění z předchozích let, musejí být předloženy do 1. února. Po vypršení lhůty mohou své kandidáty přidat ještě členové Nobelova výboru na své první schůzce.

Na letošní Nobelovu cenu bylo nominováno 301 kandidátů, z toho 223 jednotlivců a 78 organizací, uvedly oficiální stránky Nobelových cen Nobelprize.org. Jedná se o čtvrtý nejvyšší počet v historii. Nejvíce, 376, kandidátů bylo navrženo v roce 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pandemie? Ne. Jaromír Jágr promluvil k Čechům

14:38 Pandemie? Ne. Jaromír Jágr promluvil k Čechům

Školy jsou uzavřené, ale snad tomu tak nebude navěky. V to věří i světoznámý hokejista Jaromír Jágr.…