Noc bude o hodinu kratší, v ČR začne v neděli platit letní čas

29.03.2014 21:55

Dnešní noc bude o hodinu kratší. V Česku jako ve většině evropských zemí začne platit letní čas, takže si lidé musí posunout hodinky o hodinu dopředu. Oficiálně se čas mění v neděli ve 02:00 na 03:00. Důvodem k zavedení letního času byla snaha o úsporu elektřiny, protože je poté večer déle světlo. Změny času ale mají řadu odpůrců, podle kterých poškozuje přechod na letní čas a zpět zdraví.

Noc bude o hodinu kratší, v ČR začne v neděli platit letní čas
Foto: archiv PL.cz
Popisek: Změna času, Ilustrační foto
reklama

Letní čas bude platit sedm měsíců, letos skončí 26. října. V České republice se používá každoročně od roku 1979, kdy platil od poslední neděle v březnu do poslední neděle v září. V roce 1996 byl v souladu s praxí v ostatních evropských státech o měsíc prodloužen.

Ačkoli k zavedení letního času vedla snaha o úsporu elektrické energie, mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž ČTK v minulých letech opakovaně řekl, že změna času zřejmě nemá na spotřebu elektřiny žádný vliv. Přechod na letní čas a zpět vyvolává spory o to, jaký má dopad na lidský organismus. Lékaři a psychologové se shodují, že na změnu času si lidé zvykají asi týden. Hůře si prý zvykají na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…