Noční převrat v hnutí Tomia Okamury: Poslanci ,,sejmuli" předsedu. Víme více o tom, co se dělo

20.01.2015 7:27

Zásadní změny přineslo noční zasedání poslaneckého klubu hnutí Úsvit. Poslanci Okamurova hnutí se postavili svému vedení a sesadili šéfa frakce Radima Fialu. Jednání mělo trvat přes pět hodin a být velmi emotivní.

Noční převrat v hnutí Tomia Okamury: Poslanci ,,sejmuli" předsedu. Víme více o tom, co se dělo
Foto: red
Popisek: Tisková konference Davida Kádnera a Olgy Havlové
reklama

Poslanci nejmenšího sněmovního klubu měli podle České televize svému předsedovi vyčítat zejména to, že často postupoval na vlastní pěst bez vědomí kohokoliv. „Pan Fiala jednal za zády poslanců, uzavíral dohody, o kterých nikdo z nás nevěděl,“ mělo zaznít z řad poslanců. Ideální prý nebylo ani Fialovo poslanecké působení v rozpočtovém výboru, kde Úsvit zastupoval.

Za nástupce odvolaného Radima Fialy byl zvolen poslanec Marek Černoch, který byl ve frakci doposud místopředsedou. Novou místopředsedkyní klubu byla zvolena Jana Hnyková, ve vedení zůstává i Petr Adam. Jako důvod výměny mělo v bouřlivé debatě zaznít i to, že Černoch se dovede lépe vymezit proti předsedovi hnutí Tomiu Okamurovi.

Objevují se i spekulace, že Radim Fiala v Úsvitu propagoval sloučení hnutí se Stranou práv občanů, což ale většina poslanců odmítala. Na bouřlivém nočním jednání v Poslanecké sněmovně pak celá situace vyústila v sesazení šéfa sněmovní frakce Okamurova hnutí.

Poslanec Martin Lank pro ParlamentníListy.cz potvrdil, že jednání bylo dlouhé a místy emotivní. "Přesto nejde o žádný puč nebo revoluci. U většiny členů klubu po více než roce zkrátka převážil názor, že s novým vedením by klub mohl fungovat lépe," uvedl.

Podobně se na to dívá i jeho kolega Augustin Karel Andrle. Podle něj došlo na nočním jednání klubu pouze k tomu, že byl jeho předsedou řádně zvolen Marek Černoch. "Důvodem odvolání pana Radima Fialy byla nespokojenost nás poslanců s jeho prací v čele klubu," uvedl pro ParlamentníListy.cz.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…