Norbert Hofer v Praze: Rakušané píší o Zemanovi a Ovčáčkovi a vytahují věc z minulosti

08.09.2016 9:17

Rakouská média řeší návštěvu prezidentského kandidáta Svobodných Norberta Hofera v České republice, kde ho přivítá prezident Miloš Zeman. Deník Die Presse mimo jiné připomíná, že český prezident nebýval vždy zrovna velkým příznivcem Svobodných.

Norbert Hofer v Praze: Rakušané píší o Zemanovi a Ovčáčkovi a vytahují věc z minulosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech
reklama

Die Presse konstatuje, že Praha vnímá setkání Hofera se Zemanem jako oficiální státní návštěvu, což v Rakousku vzbudilo pobouření. Hofer totiž sliboval, že v průběhu volební kampaně nebude vykonávat žádnou reprezentativní funkci. „V rakouském parlamentu o žádné oficiální návštěvě Hofera v České republice nic netuší. Jeho mluvčí Martin Glier nám na náš dotaz sdělil, že Norbert Hofer zavítá do Prahy jako soukromá osoba,“ píše Die Presse.

Rakouský deník připomíná, že Zeman zrušení prezidentských voleb v zemi přivítal a otevřeně vyjádřil podporu kandidátovi Svobodných. „Nepopírám, že jsem příznivcem pana Hofera. Zelené prostě nechovám v oblibě,“ cituje Die Presse vyjádření českého prezidenta pro rádio Impuls s tím, že podobná vyjádření jsou pro Hofera v kampani velmi přínosná. „Při svých návštěvách ČR, Slovinska a Chorvatska chce dokazovat, že je navzdory kritickým hlasům v zahraničí oblíbený.“

Celý text v němčině máte k dispozici ZDE.

Přízeň Zemana ke Svobodným však považuje Die Presse vzhledem k nedávným názorům českého prezidenta za překvapivou. „Když v únoru 2000 vznikla pod vedením kancléře Wolfganga Schüssela společná vláda lidovců a Svobodných a Evropská unie v reakci na tento krok zmrazila bilaterální vztahy s Rakouskem, tehdejší socialistický premiér Zeman proti tomu nic nenamítal a i oficiálně se Česká republika coby kandidátská země EU k sankcím připojila.“

Zemana a Hofera podle Die Presse spojuje shodný názor na migrační krizi. „Zeman varoval před organizovanou invazí, integraci muslimů označil za prakticky nemožnou a vyzval k deportaci ekonomických migrantů,“ píše rakouský deník a dodává, že Zemanův mluvčí Ovčáček se snažil vzít vítr z plachet případným kritikům schůzky a upozorňoval na setkání českého premiéra Bohuslava Sobotky s Hoferovým rivalem Alexanderem Van der Bellenem. „Ovšem k té došlo po prezidentských volbách, a nikoli v jejich průběhu,“ konstatuje deník.

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku a těsné vítězství bývalého šéfa Zelených Alexandera Van der Bellena přivítali v České republice socialisté, lidovci i představitelé hnutí ANO, kteří po vzoru mainstreamových médií označovali Hofera za populistu. Ústavní soud však následně uznal stížnost Svobodných a volby anuloval. Voliči tak půjdou k volebním urnám opět za měsíc. Podle aktuálních průzkumů to bude opět boj až do samého konce. Ve většině průzkumů se od sebe Hofer a Van der Bellen nevzdalují o více než jedno či dvě procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…