Notre-Dame: „Je to jenom dřevo,“ uvedl na ČT Daniel Takáč

17.04.2019 12:01

Zkušenému moderátorovi České televize Danielu Takáčovi se v souvislosti s vysíláním o požáru pařížského chrámu Notre-Dame podařila jedna nehezká poznámka. V rozhovoru s expertem na historické stavby prohlásil o shořelém krovu katedrály, který byl kolem 800 let starý, že to bylo „jenom dřevo“.

Notre-Dame: „Je to jenom dřevo,“ uvedl na ČT Daniel Takáč
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Daniel Takáč
reklama

Poté, co si během celého úterý prakticky celý český internet tropil žerty z moderátorky DVTV Emmy Smetany za její zajímavé selfie s hořící katedrálou Notre-Dame, se po sítích začíná šířit jiná věc.

Ostřílený moderátor zpravodajské veřejnoprávní stanice ČT24 Daniel Takáč vedl ve studiu telefonický rozhovor s expertem na historické stavby. Probíral s ním průzkum poničené památky a odhad rozsahu škod.

Expert v úvodu rozhovoru konstatoval, že je klenba katedrály zřejmě na třech místech proražena a shořel celý historický krov s tím, že do interiéru se naštěstí oheň nedostal.

Anketa

Je dobře, že Jaromír Jágr jede se Zemanem do Číny?

hlasovalo: 8488 lidí

Moderátora České televize zajímalo, v jakých místech vznikla nejvýraznější škoda. „Co je vlastně tou největší škodou na katedrále? Klenba, něco uvnitř katedrály, kam se asi oheň nedostal?“ ptal se Takáč. Podle experta Michala Patrného to nelze takto odhadovat, protože požár byl velkého rozsahu, a jde o jednu velkou tragédii. 

„Velkou škodu utrpěl krov katedrály, který pocházel zřejmě z počátku 13. století. Ne úplně celý, jeho část byla v 19. století nahrazena novou konstrukcí, ale původní krov ze 13. století je nenávratně ztracen,“ konstatoval.

Pak přišel pozoruhodný moderátorův dotaz. „Je to velká škoda, když shoří dřevěný krov? Je to přece jenom dřevo,“ zaznělo od Daniela Takáče.

„Je to dřevo samozřejmě, ale tady to byla zároveň naprosto ojedinělá konstrukce z doby vrcholného středověku. Takových není zachováno příliš mnoho a to, jak to bylo dochováno, byl naprostý unikát. Ztráta tohoto krovu je velkou kulturní a historickou tragédií,“ dodal Michal Patrný, zpracovatel stavebně-historických průzkumů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…