Nouzový stav by měl trvat dál. Já mám nasazené hasiče, volá hejtman z Vysočiny

23.04.2020 20:33

Hejtman Kraje Vysočina za ČSSD Jiří Běhounek má za to, že nouzový stav v žádném případě nemá končit. Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu vysvětlil, proč.

Nouzový stav by měl trvat dál. Já mám nasazené hasiče, volá hejtman z Vysočiny
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)
reklama

Běhounek je přesvědčen, že nouzový stav má být prodloužen i za 30. duben, protože v nouzovém stavu lze udělat řadu věcí, které se jinak provádějí obtížně. „Jednak kvůli nákupům, ale jednak i kvůli studentům, které máme nasazeny v sociálních zařízeních. Někteří z nás mají armádu nasazenou, já mám hasiče nasazené v Dřevnici. V okamžiku, kdy skončí nouzový stav, tak toto skončí,“ upozornil Běhounek.

A pokud jde o nákup zdravotnických pomůcek, tak tady je podle Běhounka nouzový stav zcela klíčový, protože bez nouzového stavu bude zapotřebí vypisovat klasická výběrová řízení, která se mohou protáhnout. A pokud se kraje uchýlí např. k jednacím řízením bez uveřejnění, Běhounek nepochybuje o tom, že se především opozice hlasitě ozve, protože hlasitá kritika na JŘBU zazní jistě znova.

Kraje proto teď hledají cesty, jak zásobovat vším potřebným školy, domovy pro seniory a další objekty pro případ, že nouzový stav bude zrušen a epidemiologická situace se zhorší. Nelze prý také zapomínat na to, že v problémech se mohou ocitnout např. léčebny dlouhodobě nemocných (LDN).

„Veřejnosti by mělo být vysvětleno, že nouzový stav s uvolňováním těch restrikcí nesouvisí. Že jsou to kroky, které mají jiný základ,“ zdůraznil Běhounek s tím, že nouzový stav dává hejtmanům možnosti, jak zásobit ochrannými pomůckami klíčová zařízení.

Zdá se mu také zajímavé, že za rizikovou skupinu, která může být velmi zasažena, jsou považováni lékaři a sestry, což je podle Běounka pochopitelné. Ale zdá se mu, že mezi prodavačkami v supermarketech nemoc neřádí, i když přicházejí do kontaktu s obrovským množstvím zákazníkům.

Nakonec konstatoval, že si netroufá odhadnout, kdy bude možné pohybovat se venku bez roušky. Ale pokud se bude epidemiologická situace vyvíjet tak dobře jako dosud, mohlo by to prý být např. v červnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

15:39 Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

Exministr zahraničí Tomáš Petříček nebude poslancem. Rezignoval na kandidaturu v říjnových volbách. …