Nouzový stav do Vánoc, navrhuje Blatný. Je to prý pro blaho všech

12.11.2020 18:50

Ministr zdravotnictví Jan Blatný by chtěl prodloužit nouzový stav o 30 dní. Řekl to dnes v Poslanecké sněmovně. V pondělí to navrhne vládě. Je to pro blaho všech, uvedl.

Nouzový stav do Vánoc, navrhuje Blatný. Je to prý pro blaho všech
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný
reklama

Nouzový stav by měl pokračovat i přesto, že reprodukční číslo R opět kleslo. A to k vysněné hranici 0,8, která byla slíbená jako hranice pro případné uvolňování koronavirových restrikcí. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky to však zatím nestačí. 

Reprodukční číslo R má aktuálně hodnotu 0,85. Dané číslo uvádí, kolik jeden nakažený infikuje dalších lidí. Jak však uvedl ředitel ústavu Ladislav Dušek, hodnota stále není dostatečná pro to, aby docházelo k rychlejšímu zpomalování epidemie. Jde zatím podle všeho jen o mírné sešlápnutí brzdového pedálu, píše server Aktuálně.cz.

„Celkově se situace obrací k lepšímu, brzdění na populační úrovni je ale stále pomalejší a odpovídá reprodukčnímu číslu 0,85. Navíc není patrný žádný eskalovaný rizikový trend v nemocnicích,“ poznamenal Dušek. Klesá jak číslo udávající počty nově nakažených, tak se i snižuje podíl pozitivních testů. I tak je ale stále vysoký, i když už dosáhl hodnoty pod 30 procent (konkrétně 28 procent). 

Ústav se tak nechal slyšet, že by se měla i nadále dodržovat přijatá opatření. A to i z toho důvodu, že je stále vysoké číslo hospitalizovaných a zároveň se také nedaří ochránit před nákazou seniory patřící do nejohroženější skupiny obyvatel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…