Nouzový stav schválen až do konce dubna. Vy žádný plán nemáte, útočila Pekarová

07.04.2020 19:05

Poslanecká sněmovna dnes na jednání prodloužila nouzový stav kvůli epidemii koronaviru do 30. dubna. Původně chtěla vláda prodloužit nouzový stav do 11. května, ale návrh nepodpořila ani opozice, ani komunisté, s jejichž podporou Babišova vláda počítá. Opozice se poté pustila do vlády s tím, že chce slyšet další konkrétní plány.

Nouzový stav schválen až do konce dubna. Vy žádný plán nemáte, útočila Pekarová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal s premiéry zemí Visegrádské skupiny. Mimořádné pracovní jednání se zaměřilo především na aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě

Premiér Babiš apeloval na nutnost prodloužit nouzový stav o měsíc, do 11. května. „Riziko ztráty kontroly nad epidemií je vysoké,“ prohlásil s tím, že se nechystá uzurpovat moc a změny nepotrvají déle, než bude nutné. „Kromě zastavení epidemie je naším zásadním úkolem udržení chodu ekonomiky. Hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké,“ dodal podle informací serveru Deník.cz.

Opozice ani komunisté ale návrh nepodpořili, místo toho navrhli kompromisní termín 30. dubna. „Prodlužení nouzového stavu bez vysvětlení a objasnění, k čemu ho potřebuje, je mimořádně problematické. Pokud vláda nepřijde s plánem do budoucna, nouzový stav podpoříme naposledy,“ řekl například šéf ODS Petr Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po vládě také požaduje další jasné plány. „Chceme plán vývoje. Chceme vysvětlit, co lze očekávat, pokud se epidemie bude ubírat tím, nebo oním směrem,“ řekl. Přisadila si i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, podle které vláda žádný plán ani nemá.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) řekl, že na rozvolňování opatření se pracuje a plán se připravuje. „Dal jsem kolegům za úkol, abychom měli plán připraven po Velikonocích,“ upřesnil. Podle šéfa krizového štábu Jana Hamáčka vláda ani přesný plán mít nemůže. „Jediný, kdo má plán, je ten virus. Nechtějte po nás plán s postupnými cíli. Až se křivka zlomí, budeme moci říct, že to nejhorší máme za sebou a že můžeme jít dál,“ uvedl ministr vnitra.

Hamáček navíc varoval, že předčasné uvolnění přijatých opatření by mohlo znamenat masivní rozšíření viru mezi seniory a ostatní rizikové skupiny. To ovšem opozice zamítla s tím, že je třeba se scházet každých čtrnáct dní a stav epidemie diskutovat. „Jsme ochotni se tady scházet co deset dnů, co čtrnáct dnů a vždy si poslechnout názor vlády, jak se situace posunula,“ řekl předseda Starostů Vít Rakušan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umí si představit ty důsledky? Stanjura na ráně po Lipavském. Paroubek upozornil na závažnou věc

19:09 Umí si představit ty důsledky? Stanjura na ráně po Lipavském. Paroubek upozornil na závažnou věc

„Jan Lipavský nemá kvalifikaci na to, aby vedl Ministerstvo zahraničí. To je ale problém další řady …