Nová dálnice D1. Babišova slova od Moravce sklízejí kritiku i vtipy

07.01.2019 20:57

Premiér Andrej Babiš se stal opět terčem posměchu. Tentokrát za svá slova o dálnici D1, když v Otázkách Václava Moravce vytáhl graf zahájených a zprovozněných staveb silnic, do kterých se podle něj za éry ministra dopravy Dana Ťoka započítává právě i D1. „D1, to je nová silnice, staví se nově od základů,“ uvedl premiér a spustil smršť reakcí plných kritiky, výsměchu a vtipů. Informoval server Novinky.cz.

Nová dálnice D1. Babišova slova od Moravce sklízejí kritiku i vtipy
Foto: Screen: ČT
Popisek: Andrej Babiš v superdebatě ČT.

V neděli se Babiš s Moravcem před televizními obrazovkami České televize kromě jiného dohadovali kvůli dálnici D1 a vyjadřování ministra Ťoka o nečekaném příchodu „kalamitního sněhu“ komplikujícího dopravu.

Aby Moravce, jehož čísla od Nejvyššího kontrolního úřadu a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) smetl ze stolu přesvědčil, při vytažení grafu zahájených a zprovozněných staveb silnic Babiš prohlásil: „To je nová dálnice. Ona se neopravuje, ale staví se nově od základů. Jak byla, se rozpadá a ona se musí postavit nově.“

Čísla NKÚ uvádějí, že se zahájilo a zprovoznilo méně kilometrů, než uvádějí Andrej Babiš i ministr Dan Ťok.

Místopředseda Starostů Vít Rakušan se nad nedůvěrou Babiše k údajům NKÚ pozastavuje na sociální síti Twitter. Jeho vystoupení okomentoval se slovy, že premiér demokratické země by měl přece hájit do roztrhání těla státní instituce.

Vypadá to, že ta správná čísla má pouze PR tým ANO, míní šéf Pirátů Ivan Bartoš. Dodává, že tento způsob manipulace je bohužel pro ANO ministry a premiéra častý. Pan Babiš podle něj ví, že sčítá jablka s hruškami, a snaží se chránit ministra Ťoka tím, že manipuluje občany.

„Včera jsem jela z Moravy do Prahy a fakt jsem tu úplně novou D1, o které mluvil pan premiér a kterou prý postavil ministr Ťok, nenašla,“ regovala na Babišova slova pobaveně poslankyně za ODS Veronika Vrecionová.

Do humornější úrovně Babišovo vyjádření povznesl poslanec za KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství v Sobotkově vládě Marian Jurečka. Dálnici D1 totiž přirovnal k tajnému nástupišti z fantasy románu Harryho Pottera. Rýpl si, že asi jen pan premiér a pan ministr Ťok jezdí po té úplně nové, my ostatní stojíme a jezdíme po té klasické.

Kromě politických zástupců nad premiérovým výrokem žertovali vtipálci vystupující pod falešnými účty českých politiků. Například falešný Jaroslav Faltýnek se na Twitteru ptá, zda je třeba si kupovat novou dálniční známku, když nejezdí po nové D1, ale po té staré.

A se svou narážkou se přihlásil také falešný účet ministra dopravy Dana Ťoka. Někteří uživatelé se dokonce ptají, který že je ten pravý účet a který ten satirický. Ten ve svém komentáři píše, že také nechápe, proč lidé jezdí po staré dálnici D1. „Když dojdete na Chodově na dvorek a klepnete hůlkou na třetí cihlu zleva, zeď zmizí a dostanete se na novou dálnici,“ dodává.

Účet Spojené síly pro Evropu zase jízlivě reaguje na špatné formulování vyjádření ministra dopravy, kdy Ťok řekl, že v prosinci nečekal, že napadne zmíněný kalamitní sníh.

V souvislosti s premiérovým vyjádřením o nové D1 zase účet s názvem Dojnice zmiňuje metaforu, že katův šleh je také úplně nové jídlo, i když bylo už ve čtvrtek na meníčku.

 

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…