Nová dohoda Merkelové s Turky: Dostanou tři miliardy eur a k tomu část syrských uprchlíků pošlou do Evropy

23. 1. 2016 13:13

Evropa má Turecku pomoci s uprchlíky nejen tím, že mu pošle ke zvládání migrační krize tři miliardy eur, ale také tím, že přijme část syrských uprchlíků pobývajících v Turecku. Vyplynulo to ze včerejšího jednání tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Nová dohoda Merkelové s Turky: Dostanou tři miliardy eur a k tomu část syrských uprchlíků pošlou do Evropy
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka
reklama

Davutoglu už před schůzkou musel vyvracet spekulace o tom, že si do Německa přijel pro další peníze: „Nežádáme o peníze, ani o nich nevyjednáváme. Žádáme o solidaritu,“ citovala jeho slova agentura AFP. Už loni se přitom Evropská unie dohodla, že Turecku přispěje v příštích třech letech částkou tří miliard eur.

V Turecku jsou zřejmě více než dva miliony syrských uprchlíků

Solidaritou však Davutoglu myslel evropské přijetí části syrských uprchlíků, kteří nalezli útočiště v Turecku. Podle údajů americké diplomacie je nyní v Turecku více než 1,9 milionu syrských žadatelů o azyl, to je ale pouze počet těch, kteří se zaregistrovali. Stovky tisíc dalších v zemi pobývají bez registrace.

Merkelová včera dala najevo, že s požadavkem na solidaritu souhlasí: Evropská unie bude podle ní muset vytvořit kontingenty pro přijímání uprchlíků, kteří se zdržují v Turecku, pokud chce účinně bojovat proti převaděčům v Egejském moři.

Merkelová: Musíme dát lidem šanci dojít do Evropy

„Je třeba přeměnit nelegální imigraci v legální,“ uvedla Merkelová. „Bude to znamenat, že se budeme muset podílet na zátěži, kterou to přinese, a to finančními prostředky, ale také legálními kontingenty, které dají lidem šanci přijít do Evropy, aniž ohrozí svůj život,“ dodala.

Davutoglu k tomu řekl, že uprchlická krize postihuje EU i Turecko a není možné zodpovědnost za její řešení nechávat jen na jedné straně. Dopady masové migrace se podle něj podaří vyřešit jedině společnými silami. Turecko prý bude i nadále pokračovat v politice otevřených dveří pro syrské uprchlíky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…