Nová mutace koronaviru se ze Španělska rozšiřuje do Evropy

30.10.2020 18:50

Vědci prý objevili novou mutaci koronaviru. O nic ale zřejmě nejde, není nebezpečnější než jiné mutace. Vývoj vakcíny to prý neovlivní. Šířil se pravděpodobně od španělských zemědělců.

Nová mutace koronaviru se ze Španělska rozšiřuje do Evropy
Foto: repro youtube
Popisek: Demonstrace ve Španělsku proti koronavirovým opatřením v říjnu 2020
reklama

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8718 lidí

Vědci objevili novou mutaci koronaviru, která má na svědomí nezanedbatelný podíl nákaz v několika evropských státech. Mutace se jmenuje 20A.EU1, údajně pochází od španělských zemědělců a od léta se šíří ve značné části starého kontinentu.

Dosud neznámá varianta viru způsobujícího nemoc covid-19 zahrnuje asi 80 procent nových případů v Británii, 60 procent v Irsku a přes 40 procent ve Švýcarsku či Francii. Poměrně rozšířená má být podle nové studie mutace i v Nizozemsku, Norsku nebo Lotyšsku. Neexistují ale data ze všech zemí.

Práce mezinárodního týmu odborníků naznačuje, že lidé, kteří se vraceli z dovolené ve Španělsku, hráli klíčovou roli při přenosu viru po Evropě. Podle genetičky z univerzity ve švýcarské Basileji Emmy Hodcroftové zatím neexistují žádné známky toho, že by nový kmen byl nebezpečnější než jiné mutace nebo že by znesnadňoval vývoj vakcíny. „Příliš se neliší od variací, které nově začaly kolovat na jaře,“ dodala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …